O wielkiej wadze Kopca świadczy fakt, że okna Sali Poselskiej w wawelskim zamku umiejscowione są tak, aby królowie podejmując najważniejsze decyzje mogli widzieć przed sobą Kopiec, przypominający im o wielkości zasług ich poprzednika. To najstarszy kopiec Krakowa i największy prehistoryczny kopiec w Polsce.
Kopiec Krakusa położony jest na wysokości 271 merów n.p.m., 2400 metrów od Wawelu. Jego wysokość od podstawy wynosi 16 metrów, średnica dolna 60 metrów, pojemność 19100 m3. Tyle cyfr… O wielkiej wadze Kopca świadczy fakt, że okna Sali Poselskiej w wawelskim zamku umiejscowione są tak, aby królowie podejmując najważniejsze decyzje mogli widzieć przed sobą Kopiec, przypominający im o wielkości zasług ich poprzednika.
Według Jana Długosza kopiec wznieśli synowie księcia Kraka „zgodnie ze specjalnym pouczeniem za życia ojca, sztucznie i przemyślnie nadsypując piaskiem, by sam szczyt góry, na którym go złożono, panował nad wszystkimi dokoła wzniesieniami.” Kopiec został przebadany z ramienia Polskiej Akademii Nauk w latach 1934-37 przez docenta Józefa Żurowskiego i inż. Franciszka Jakubika. Badania sfinansował redaktor naczelny „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, hojnie przekazując na nie 100 tysięcy złotych.
Archeolodzy natrafili na ślady osadnictwa z okresu młodszej epoki kamiennej i z początku żelaznej, czyli z końca kultury łużyckiej. Znaleziono m.in. szkielet dziecka, palenisko, brązowe okucie pasa w typie awarskim, kłębowisko korzeni zidentyfikowane przez profesora Władysława Szafera jako pozostałości 300-letniego dębu, rosnącego niegdyś na szczycie kopca i ściętego po wprowadzeniu chrześcijaństwa. W środku Kopca znajdował się słup o średnicy 30-40 cm, wzmocniony kamieniami, od którego rozchodziła się promieniście konstrukcja z wikliny wypełniona ubitą ziemią. Przedsięwzięcie było poważne, by pozyskać ziemię do budowy kopca trzeba byłoby wykonać wykop o szerokości 10 metrów i głębokości 2 metrów na długości około 2 kilometrów.
Według tradycji tuż obok Kopca Krakusa znajdował się mniejszy kopiec, zwany Mogiłą Babki Krakusa. Istnieje kilka hipotez mówiących, iż na Krzemionkach istniało zgrupowanie kilkudziesięciu kopców, których funkcja pozostaje tajemnicą.
W roku 1849 wokół Kopca rozpoczęto budowę fortu o charakterze cytadelowym, jednego z elementów umocnień Twierdzy Kraków. Plan fortu, któremu nadano numer 33, oparto na figurze nieregularnego ośmioboku, tworząc budowlę z neogotyckimi koszarami, fosą i mostami zwodzonymi. Fort rozebrano w 1954 roku. Do czasów dzisiejszych dotrwała serpentyna dojazdowa – niezwykle piękne widokowo i bardzo dobrze zachowane zabytkowe dzieło inżynierii wojskowej. Wokół Kopca nadal zachowane są czytelne ślady umocnień.
W 2013 roku kopiec został poddany renowacji, zlikwidowano dzikie ścieżki, wzmocniono czubek oraz wykonano ogrodzenie.
Jak wyglądał Krak, legendarny, sprawiedliwy władca, założyciel Krakowa, można zobaczyć w rzeźbie dłuta Franciszka Kalfasa z 1929 roku, znajdującej się na podworcu Archiwum Państwowego przy ul. Siennej 16. A do Kopca najłatwiej dotrzeć od skrzyżowania Powstańców Śląskich i Wielickiej, wzdłuż starego cmentarza Podgórskiego, a następnie przez kładkę dla pieszych lub idąc ulicą Robotniczą, a następnie schodkami do Alei pod Kopcem.
Z Kopcem Krakusa związane jest święto Rękawka i legenda o Kopcu Krakusa.
tekst: Gabriela Szmielik-Mazur
„Przedsięwzięcie było poważne, by pozyskać ziemię do budowy kopca trzeba byłoby wykonać wykop o szerokości 10 metrów i głębokości 2 metrów na długości około 2 kilometrów.” – skoro pojemność kopca wynosi 19100m3, to dlaczego do jego wykonania miałoby być potrzebne 40000m3 ?
Czy wysokość na pewno tylko 16m ?
Czy prawidłowa jest podawana wysokość wierzchołka ok. 271 m n.p.m.? Czy to znaczy ze teren wokół kopca jest na wysokości 255 m n.p.m.?
Mapy satelitarne (geocontext.org oraz google) podają wysokość podstawy wokół kopca – tego fragmentu wzgórza – jako ok. 240 m n.p.m
Przy tym podają iż Wielicka przy Cmentarzu jest na wysokości ok. 210 m n.p.m. Czyli wzniesienie miałoby według mapy 30 metrów, szczyt kopca musiałby być ok. 256 m n.p.m. a nie 271.
Dla trzech pozostałych kopców wysokości się zgadzają z oficjalnie podanymi +- do 3 metrów różnicy. A tutaj nagle 15 metrów rozbieżności?
Czy ktoś mierzył te wartości, albo może wie która z nich jest nieprawidłowa?
Takie dane – 271 m n.p.m. i 16 m podawane są na wielu stronach, nie mierzyliśmy, nie potrafię odpowiedzieć jak dokładne są.
Mapa geoportal2 -> krajowy -> raster 1:10000: 269,3 m, o ile pamiętam. Nic dokładniejszego nie ma. Czyli przyjmujemy wysokość wierzchołka kopczyka wg różnych żródeł na poziomie 269 -271 m.n.p.m. Zmierzę jeszcze GPS-em klasy turystycznej ( mam na myśli, że nie klasy geodezyjnej, niestety) i będziemy widzieć.
Geoportal podaje wysokość 268,5 m
Wysokość 269,1 m w układzie Kronsztadt