Dawno dawno temu…

… istniało Wolne Królewskie Miasto Podgórze. Połączone z Krakowem, stało się jego prawobrzeżną dzielnicą.

PODGÓRZE – to nasz dom. Dumni z tego, chcemy pokazać wspaniałości naszej części świata. Ciągle są one mało znane i myślimy, że wreszcie nadeszła pora, aby to zmienić. Przedstawimy intrygujące fakty, rozwikłamy tajemnicze zagadki i obalimy wiekowe mity. Sprawimy, że Podgórzanie poczują się dumni ze swojego miejsca zamieszkania, że Krakowianie poznają unikalny charakter naszej dzielnicy. Wreszcie zachęcimy turystów, aby odkryli piękno i magię, jakie czekają na nich na prawym brzegu Wisły. Wierzymy, że nam się to uda.

Chcesz dołączyć do nas? Przyjdź na spotkanie, a jeśli zdecydujesz się z nami zostać na dłużej, wypełnij formularz członkowski!

NASZ ZARZĄD

Paweł Kubisztal

Paweł Kubisztal

Prezes Stowarzyszenia

Pomysłodawca strony podgorze.pl. Miejski aktywista, zanim pojawił się ten termin. Fotograf i dziennikarz. Zaangażowany w ochronę dziedzictwa kulturowego i jego popularyzację. Zwolennik patriotyzmu lokalnego. Zafascynowany miastem, z którego jednak lubi czasem uciec. Miłośnik podróży, psów i oczywiście Podgórza. Więcej na kubisztal.com

Klaudia Słupek

Klaudia Słupek

Wiceprezes

Zawodowo związana z e-commerce, z wykształcenia kulturoznawca. W Podgórzu od urodzenia, w Stowarzyszeniu od 2012 roku. Prowadzi podgórskiego Facebooka i Instagrama. Organizuje Podgórskie Wschody Słońca na kopcu Krakusa i Podgórską Wyprzedaż Garażową. Kocha modernizm w architekturze i muzykę 80’s.

Emil Bajorek

Emil Bajorek

Skarbnik

Etnolog, politolog, prawie historyk. Członek stowarzyszeń PODGORZE.PL, Crux Galiciae, Gaudeamus i PTTK, członek Hutniczego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK. Przewodnik po Krakowie i Ojcowskim Parku Narodowym, pilot wycieczek. Zainteresowany komunikacją miejską, wędrujący po górach, odkrywający kurhany i grodziska.

Aleksandra Mróz-Ferfecka

Aleksandra Mróz-Ferfecka

Członek Zarządu

Była drużynową podgórskiej, nie krakowskiej drużyny harcerek. Chęć zrozumienia tego skierowała ją ku pasjonującym historiom spod Kopca Kraka, a one – do Stowarzyszenia. Lubi obserwować miasto i jego przemiany, a następnie opowiadać o nim innym. Pasjonatka Porozumienia bez Przemocy, instruktorka ZHR w stopniu podharcmistrzyni.

Andrzej Zdybalski

Andrzej Zdybalski

Członek Zarządu

Od urodzenia związany z Podgórzem, tu wychowywał się i spędził większą część życia. Z zawodu projektant elektrotechnik, absolwent AGH. W Stowarzyszeniu szczególnie zainteresowany jest Podgórzem z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych.

CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA

Elżbieta Lang

Elżbieta Lang

Historyk sztuki, przewodnik miejski, muzealnik, edukator, społecznik. Krakowianka i Podgórzanka. Ze Stowarzyszeniem związana od jego początku. Koordynatorka Podgórskiej Kwesty i współautorka przewodników po Podgórzu. Otwarta na kontakt z ludźmi i kreatywne zespołowe działanie. Pasją i pracą związana z historią miasta oraz rzeźbą, szczególnie pomnikową.

Wojciech Prostacki

Wojciech Prostacki

Podgórzanin z dziada pradziada. Członek Stowarzyszenia od jego założenia. Z wykształcenia i zamiłowania rolnik-działkowicz oraz ekolog. Miłośnik wycieczek wysokogórskich, narciarstwa zjazdowego oraz fanatyczny rowerzysta. Lubi dużo fotografować. Kocha zwierzęta a szczególnie psy i chomiki. W stowarzyszeniu koordynuje cykliczną imprezę „Podgórskie Kolędowanie”.

Melania Tutak

Melania Tutak

Teatrolog, polonistka, muzealnik. Jest członkiem założycielem. Pracuje jako adiunkt w Muzeum Podgórza. Kocha wspinaczkę wysokogórską i podróże. Nieustannie w ruchu i działaniu. W Stowarzyszeniu wymyśla, a potem nawet to robi… 😉 Czasem śpi, wychowuje, czasem wyprowadza na spacer. To ostatnie to z psem, który czasem gryzie.

Agnieszka Wanicka

Agnieszka Wanicka

Zawodowo łączy pasję do teatru polskiego XIX wieku oraz filmów. Miłości do Podgórza nauczyli ją Dziadkowie, którym zadedykowała swoją pierwszą
podgórską opowieść filmową – scenariusz „Tatuaże”. Aktualnie pracuje nad filmem dyplomowym, który także chce umiejscowić w Podgórzu.

Krystian Miczka

Krystian Miczka

Doktor nauk humanistycznych UJ. Wykładowca akademicki na uczelniach turystycznych i trener licznych szkoleń. Założyciel Krakowskiej Izby Turystyki i członek jej zarządu. Z zamiłowania fotograf, korespondent portali o tematyce krajoznawczej.

Ela Tomczyk-Miczka

Ela Tomczyk-Miczka

Zajmuje się promocją regionu w Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Dziennikarka turystyczna, autorka kilku albumów i przewodników. Wykłada autorski przedmiot „Regionalne Atrakcje Kulinarne” studentom turystyki, jest pilotem wycieczek i ekspertem od turystyki kulinarnej.

Karolina Jarmołowska

Karolina Jarmołowska

Z urodzenia Warszawianka, ale sercem Podgórzanka już od kilkunastu lat. Tłumaczka konferencyjna, wykładowczyni akademicka. W Stowarzyszeniu od ponad 10 lat choć ostatnie lata bardziej związana z Targiem Pietruszkowym z racji miłości do jedzenia. W wolnych chwilach uprawia warzywa i gra na perkusji.

Damian Leszczyński

Damian Leszczyński

Mieszka w Podgórzu Duchackim. Zaangażowany w sprawy miasta, zdeklarowany zwolennik komunikacji miejskiej, zieleni i ładu w przestrzeni publicznej. Z zawodu lekarz psychiatra, organizuje cykliczne spacery „Kobierzyn. Cztery Pory Roku”.

Alicja Kowalik

Alicja Kowalik

Sercem zawsze z Podgórzem. Wychowana w Podgórzu i z podgórskimi korzeniami. W stowarzyszeniu od dekady, głównie liczy kasę ;). Przez kilka lat organizowała Podgórskie Targi Rzeczy Wyjątkowych – Made in Podgórze. Obecnie wpiera koordynatorkę Świątecznych Targów Rzeczy Wyjątkowych. Na co dzień zarządza jednym z naszych większych dzieł – Targiem Pietruszkowym.

Krzysztof Lipień

Krzysztof Lipień

W Podgórzu mieszka od urodzenia, o szerokich zainteresowaniach (od transportu po języki, od chemii po podróże). Ciągle stara się rozwijać swoją wiedzę – np. uczy się języka hindi, arabskiego. Chciałby mieć magiczne zdolności, aby robić 5 do 10 rzeczy jednocześnie.

Joanna Hojda-Pepaś

Joanna Hojda-Pepaś

Od ponad dekady związana z jedną z krakowskich instytucji kultury. Nie wyobraża sobie dnia bez pysznej kawy. W wolnych chwilach robi zdjęcia, najchętniej analogowo, miłośniczka dobrego kina, jazzu i rocka. Kolekcjonerka płyt winylowych i starych aparatów fotograficznych, nigdy nie odmówi lodów waniliowych z ciepłym musem malinowym.

Michał Wójcik

Michał Wójcik

Ekonomista i polonista. Podgórzanin z wyboru. Bada dzieje prowincji galicyjskiej i kolekcjonuje stare fotografie. Entuzjasta podróży po Małopolsce i północnych Włoszech. Rowerzysta. W inwestowaniu najbardziej poleca więzi sąsiedzkie i kapitał społeczny.

Szymon Frenkel

Szymon Frenkel

Z Podgórzem związany od wielu lat, na Zabłociu mieszka od kilkunastu. Zainteresowany wycieczkami górskimi, rowerami i transportem publicznym. Absolwent AGH, zawodowo programista.

Marcin Ziobro

Marcin Ziobro

 
Anna Kurek

Anna Kurek

 
Paweł Polzer

Paweł Polzer

Magdalena Klimek

Magdalena Klimek

 
Michał Sasadeusz

Michał Sasadeusz

 
Anna Kierzkowska

Anna Kierzkowska

 
Łukasz Słoniowski

Łukasz Słoniowski

Jarosław Gawlik

Jarosław Gawlik

 
Marzena Gertz

Marzena Gertz

 
Anna Budyś

Anna Budyś

Emerytowana księgowa, Podgórzanka, chociaż urodzona w Gdowie, gdzie spędziła pierwsze lata swojego życia u kochanych dziadków. To oni zapewne swoimi opowieściami o rodzinnych korzeniach zaszczepili w niej pasję do genealogii. Odkrywczyni rodzinnych korzeni i tajemnic mieszkańców Podgórza i nie tylko. Członkini Polskiego Towarzystwa Genealogicznego gdzie zajmuje się indeksowaniem zasobów metrykalnych. Pasjonatka wszystkich podgórskich wydarzeń.