Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie zapraszają w poniedziałek (9.11) o godz. 17.00 na spotkanie pt. „Zapomniane miejsce kaźni” poświęcone nowej publikacji Ryszarda Kotarby „Niemiecki obóz w Płaszowie 1942–1945. Przewodnik historyczny”. W dyskusji obok autora udział wezmę obok Roma Ligocka, prof. Jacek Chrobaczyński, dr. Mateusz Szpytma i Michał Zajda. Rozmowę poprowadzi Roman Graczyk. Spotkanie odbędzie się w Synagodze Tempel (ul. Miodowa 24).
„Teren obozu jest wielkim cmentarzyskiem, na którym rozsiano popioły kilku tysięcy ofiar. Tu w pewnym stopniu dopełniły się losy krakowskich Żydów, tu trafili w większości po likwidacji getta, tu ginęli w egzekucjach, w wyniku chorób i przymusowej pracy. To również cmentarz ponad dwóch tysięcy Polaków, zarówno więźniów obozu, jak i przywożonych przez Gestapo osób skazanych na śmierć.
Przewodnik zawiera podstawowe informacje o getcie w Krakowie, początkach, rozbudowie i likwidacji obozu w Płaszowie, warunkach życia w obozie, niemieckich zbrodniach, ściganiu zbrodniarzy wojennych, a także wykaz wybranych publikacji, wykaz pojęć i skrótów oraz mapę z trasą zwiedzania.”
Niemiecki Obóz w Płaszowie. Przewodnik historyczny.
Wydarzenie jest częścią obchodów 15-lecia Instytutu Pamięci Narodowej. Pełny program.
(materiały organizatorów)
Obóz KL Plaszow nie znajdował się w Płaszowie.
To prawda, to bardzo częsty błąd, nawet w tytule książki…
No, po rozbudowie częściowo znajdował się na terenie Płaszowa. Niemcy najwyraźniej nie znali dobrze granic gmin i nazwę zaczerpnęli po prostu od najbliższej stacji kolejowej.