Dnia 13 listopada (piątek) o godz. 17.00 odbędzie się na sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury promocja niezwykłej książki – albumu poświęconego osobie i twórczości artystycznej Andrzeja Szajny – rzeźbiarza z Jasła, autora m.in. konfesjonałów i ołtarza w kościele św. Józefa.
Andrzej Szajna nie istniał dotychczas w świadomości mieszkańców swojego miasta, jego pamięć nie przetrwała czasów wojny i komunizmu, chociaż twórczość rzeźbiarska trwa nieprzerwanie w jego rzeźbach i ołtarzach w kościołach dawnej Galicji.
Wnuczka rzeźbiarza, dr Krystyna Szayna-Dec, wykładowca w jasielskim  Zakładzie Filologii Germańskiej krośnieńskiej PWSZ, zebrała wszelkie dostępne wiadomości na temat swojego dziadka artysty, a także dotarła do rzeźb i kilku ołtarzy jego autorstwa.
Sfotografował je dla wydawnictwa jasielski fotograf Łukasz Rak, który także przygotował wystawę fotograficzną poświęconą twórczości Andrzeja Szajny. Styl, w którym tworzył Andrzej Szajna, to neogotyk. W formie krótkiego wykładu wypowie się o nim w czasie promocji książki historyk sztuki dr Piotr Łopatkiewicz.
Tytuł albumu: „Andrzej Szajna sculptor de Jasło” /Andrzej Szajna rzeźbiarz z Jasła”/.
Tekst zawarty w albumie jest w trzech wersjach: polskiej, angielskiej i niemieckiej, dlatego też książka przystępna jest i znakomicie nadaje się na prezent nie tylko dla czytelnika polskiego.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ta wystawa trafi do Podgórza.
widok wnętrza kościółka pw. św. Dymitra w Bodakach – dawniej grecko-katolicki, obecnie rzymsko-katolicki. Caly ikonostas w tym wnętrzu (wyłączając ikony pisane przez specjalistów) wyrzeźbił Andrzej Szajna (1902 r.) – szczególnie piękne carskie i diakońskie wrota. Jednak całość bardzo wymaga konserwacji.
płaskorzeźba Andrzeja Szajny z ołtarza kaplicy Matki Boskiej Różańcowej w kościole św. Józefa