Jak podaje Gazeta Wyborcza, na dzisiejszej sesji Rada Dzielnicy XIII wypowie się przeciwko koncepcji nadbudowy fortu św. Benedykta.
„Dzisiejsze głosowanie stanie się zapewne dla radnych Podgórza okazją do zademonstrowania konsekwentnie nieprzychylnego stanowiska dla pomysłów przebudowania fortu i jego naznaczonego dziejami otoczenia. Przedkładana pod głosowanie propozycja uchwały zakłada wydanie negatywnej opinii dla koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, obejmującej adaptację bastionu na centrum sztuki oraz wybudowania dwupoziomowego parkingu pod okalającymi go błoniami.”
Cały artykuł na stronie www.gazeta.pl/krakow
Autorzy strony www.podgorze.pl w pełni zgadzają się ze stanowiskiem Rady Dzielnicy XIII w tej kwestii. Poniżej projekt proponowanej uchwały.
PROJEKT UCHWAŁY RADY DZIELNICY XIII
W sprawie: wniosku Wydziału Architektury i Urbanistyki U.M. Krakowa Nr AU-02-3.B.D.A.-7331-277/05 z dnia 19.04.2005 r. o zaopiniowanie zamierzenia inwestycyjnego pn. „Rewaloryzacja i przebudowa /2005Fortu św. Benedykta na Centrum Kultury oraz komunikacji – dwupoziomowy parking podziemny oraz budowa dojazdów na terenie obejmującym działki nr 569/10, 569/2, 469/3, 471/7 571/ i , 470 obr. 13 Podgórze w rejonie ulic Dembowskiego, Stawarza i Powstańców Śląskich wraz z infrastrukturą techniczną dodatkowo na działkach nr 430/9, 430/1,570,571/3,553 obr.13 w Krakowie.
Na podstawie§4 pkt.5 lit j Statutu Dzielnicy XIII, stanowiącego załącznik nr 13 do Uchwały Nr LXVII/660/96 RMK z dnia 18.XII.1996r. w sprawie organizacji i zakresu działania dzielnic ( tekst jednolity : Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego z dnia 6.11.2002r. , nr 243,poz.3278) oraz na wniosek Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK znak : AU.02.4.BDA.7331-277/05 z dnia 21.04.2005r., Rada Dzielnicy XIII uchwala co następuje:
§ 1
Opiniuje się negatywnie koncepcję architektoniczno- urbanistyczną projektowanego zamierzenia przebudowy Fortu św. Benedykta na Wzgórzu Lasoty oraz koncepcję budowy dwupoziomowego parkingu podziemnego wraz z magazynem.
Opinia powodowana jest następującymi przyczynami: niezgodnego z prawem podjęcia uchwał przez Zarząd Miasta zamiast przez Radę Miasta -wbrew przepisom Ustawy o Samorządzie terytorialnym i skutkującym w wyniku tych uchwał aktem notarialnym zawartym z naruszeniem prawa, dopuszczenia do bez przetargowego i nieodpłatnego oddania w użytkowanie na okres 25 lat nieruchomości wraz z terenem przyległym / Błonia/. Nie uwzględnieniem znaczenia tego miejsca w kulturze i historii Polski, Krakowa, a w szczególności dzielnicy Podgórze.
Rada Dzielnicy stwierdza, że obszar Wzgórza Lasoty wraz z Kościółkiem św. Benedykta i Fortem św. Benedykta są wpisane do rejestru zabytków i są objęte strefą o wyjątkowych wartościach kulturowych i krajobrazowych, a zatem decyzje przesądzające o przeznaczeniu, czy sposobie rewitalizacji Fortu i Błoń winny być podejmowane z zachowaniem szczególnej troski.
Na władzach Miasta spoczywa obowiązek dbałości o kulturę, szeroko rozumianą, w tym dotyczący rozwagi przy podejmowaniu decyzji przesądzających bezpowrotnie o losie tego miejsca.
Proponowana nadbudowa Fortu, przeznaczona na „salę wielofunkcyjną” nie jest dostosowana do zabytkowej sylwety obiektu i pozostaje w sprzeczności, wraz z planowaną budową parkingu podziemnego, z charakterem miejsca, co doprowadzi do utraty nieocenionych wartości architektonicznych, kulturowych, krajobrazowych i cywilizacyjnych.
Przedstawiona koncepcja – parking podziemny – nie uwzględnia podstawowego, ustawowego wymogu tj. sporządzenia dokumentacji geologiczno – inżynierskiej, określającej warunki geologiczne dla potrzeb zagospodarowania przestrzennego i wynikających z tego naturalnych zagrożeń.
Załączona ekspertyza geologiczno-inżynierska nie spełnia wymogów określonych w prawie geologiczno-górniczym. Już w latach 80-tych, na Wzgórzu Lasoty stwierdzono szkody górnicze, spowodowane drganiami sejsmicznymi, związanymi z eksploatacją kamieniołomu przy ul. Za Torem i budową ul. Powstańców Śląskich. W skutek stosowania metody strzałowej zostało nieodwracalnie naruszone podłoże geologiczne. Konsekwencją szkód górniczych były orzeczenia odszkodowawcze na wielomilionowe kwoty.
Należy podkreślić, że w miejscu planowanych wjazdów do parkingu podziemnego już dziś występuje osuwisko, niszczące chodnik przy ul.Powstańców Śląskich, którego naprawa jest w trakcie realizacji z budżetu Dzielnicy XIII.
Koncepcja nie bierze pod uwagę opinii Komisji Konserwatorskiej ds. Archeologii przy Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków z dn. 18.04.2005 r., która „…” negatywnie opiniuje podejmowanie w tym miejscu jakichkolwiek prac budowlano – ziemnych przed przeprowadzeniem kompleksowych badań wykopaliskowych”…”.
Koncepcja nie uwzględnia również uwag Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, że lokalizacja szybu windowego, która wynika z usytuowania parkingu podziemnego, jest niezgodna z założeniami zawartymi w studium widokowym, autorstwa prof. Z. Myczkowskiego.
Koncepcja nie przedstawia analizy funkcjonalnej obiektu i terenów przyległych.Koncepcja opracowana jest niestarannie, wybiórczo, nie obejmuje kompleksowego zagospodarowania przestrzennego terenu objętego wnioskiem.
Rada Dzielnicy uważa, że żenującą jest sporządzona opinia przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną z dnia 15.04.2005 r. dot. przedmiotowej koncepcji, która nie jest poparta żadnš merytoryczną oceną.
Powołując się na wyżej przytoczone argumenty Rada jako reprezentant mieszkańców Podgórza, wyraża kategoryczny sprzeciw na przyjęcie do realizacji przedstawionej koncepcji przebudowy Fortu św. Benedykta oraz budowę podziemnego parkingu wraz z magazynem zlokalizowanych na błoniu.
Jednocześnie Rada Dzielnicy domaga się, by decyzje podejmowane w niniejszej sprawie uwzględniały szeroko rozumiany interes mieszkańców Podgórza.