Zbliża się 10. edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W dniach 12-14 maja 2023 można odwiedzić inwestycje współfinansowane w środków europejskich i wziąć udział w specjalnie przygotowanych wydarzeniach, także w Podgórzu.
Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego, ul. Józefińska 10
Muzyczna wiosna w „Józefinie” – 13 maja
Naszych Gości zaprosimy do zwiedzania szkoły w towarzystwie przewodnika o godz. 11.00, 11.30 i 12.00.
Nauczyciele prowadzący zajęcia w tym dniu zaprezentują wraz z uczniami swoje instrumenty i odpowiedzą na pytania kandydatów do nauki w szkole muzycznej.
Będzie można przyjrzeć się pracy dyrygenta podczas próby otwartej szkolnej orkiestry symfonicznej w naszej pięknej sali koncertowej.
Na próbę otwartą zapraszają również uczniowie sekcji jazzowej, podczas której zdradzą tajniki improwizacji.
Wstęp wolny
Zespół szpitalno-parkowy w Krakowie-Kobierzynie – 13 maja, 14.00 – 16.30
W programie:
- prezentacje projektów realizowanych przy wsparciu Środków UE,
- spacer po terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego i prezentację realizacji in situ w tym odnowionych i zmodernizowanych budynków oraz farmy fotowoltaicznej.
Z uwagi na ograniczoną liczbę uczestników (100 osób), prosimy o zgłoszenia chęci udziału na adres: maciej.bobr@babinski.pl.
Gdy liczba miejsc zostanie osiągnięta na stronie www.babinski.pl pojawi się informacja, że liczba miejsc została wyczerpana. Wydarzenie bezpłatne.
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Nadwiślańska 2/4
12 maja: 15.00 – 16.00
Specjalne zwiedzanie Archiwum Tadeusza Kantora. Oprowadzanie będzie nie tylko sposobnością do poznania w formie namacalnej dziedzictwa i reliktów twórczości Tadeusza Kantora. To także okazja odwiedzenia miejsc i zakamarków instytucji zwykle niedostępnych dla zwiedzających w ciągu roku. Archiwum jest najstarszą częścią Cricoteki, funkcjonującą od samego początku jej istnienia, czyli od roku 1980. W zamyśle Tadeusza Kantora Archiwum Ośrodka Teatru Cricot 2 miało pełnić rolę „MUZEUM i INSTYTUTU NAUKOWEGO”, a tym samym stanowić symboliczny rdzeń dla funkcjonowania Cricoteki. To swoiste repozytorium pamięci instytucji, które sprawuje opiekę nad zróżnicowanym zbiorem archiwaliów i związanych z całokształtem twórczości Tadeusza Kantora. Archiwum inicjuje i wspiera również działania na rzecz utrzymania dziedzictwa swojego założyciela w intelektualnym obiegu, realizuje zadania w zakresie udzielenia informacji naukowej oraz służy pomocą przy przeprowadzaniu kwerend w zbiorach. Wstęp bezpłatny.
13 maja, 16.00 – 17.00
Oprowadzanie kuratorskie po otwartej w maju wystawie czasowej, poświęconej życiu i twórczości Marii Stangret.
Wystawa Maria Stangret. Gra w miejsca ma zamiar pokazać, rolę jaką Maria Stangret odgrywała w polskiej sztuce powojennej: jako jedna z głównych postaci Teatru Cricot 2, kongenialna twórczyni ról w spektaklach i cricotages, lecz także jako wyróżniająca się indywidualnym stylem i językiem artystka wizualna. W swoim, życiu i twórczości podróżowała swobodnie i nielinearnie pomiędzy tymi rolami, ciągle na nowo znajdując własne miejsce. Również jako oryginalna autorka pure-nonsensowego, eksperymentalnego utworu literackiego „bez początku i końca”.
Na wystawie w Cricotece, zapraszającej widza do gry z postacią i dorobkiem artystki, pojawią się liczne przykłady twórczości Stangret z trzech wspomnianych dziedzin. Oprócz dzieł sztuki pokazane zostaną materiały archiwalne i dokumentalne, filmy, zdjęcia i nagrania. Wstęp w promocyjnej cenie 5 zł. Oprowadzanie kuratorskie Gratis!
14 maja, 11.00 – 12.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej Widma.
Wystawa prezentuje w większości niepokazywane dotąd na stałej ekspozycji obiekty, przedmioty i kostiumy ze spektakli Tadeusza Kantora. Tym razem kuratorzy radykalnie zmieniają narrację wpisaną w dotychczasowe pokazy kolekcji przygotowywane zgodnie z instrukcjami pozostawionymi przez samego artystę. Zacierają granice czasu i budują przestrzeń dla nowych interpretacji. Obiekty sceniczne tworzą krajobraz po katastrofie, tracą swą odrębność i generują nowe, intuicyjne znaczenia. Zwiedzający po raz pierwszy na wystawie stałej będą mieli okazję zobaczyć m.in. Wielki ambalaż końca XX wieku ze spektaklu „Nigdy tu już nie powrócę” oraz Barykadę z „Niech sczezną artyści”. Wstęp w promocyjnej cenie 5 zł. Oprowadzanie kuratorskie Gratis!
Teatr KTO, ul. Zamoyskiego 50
14 maja, 16.00 – 19.00
Zapraszamy dzieci z rodzicami na gościnne przedstawienie familijne Teatru Lalki i Aktora z Łomży!
„Koziołek Matołek” jest adaptacją komiksu autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Ten wierszowany spektakl w założeniu ma być doskonałą zabawą dla całej rodziny! Tytułowy Koziołek wyrusza w podróż w poszukiwaniu Pacanowa. Odwiedza różne miejsca, przeżywa niezwykłe oraz pouczające przygody. Po drodze poznaje ciekawe historie i postacie. W czasie wędrówki wpada w tarapaty i mierzy się z własnymi słabościami i lękami. Pomimo trudności ani na chwilę nie opuszcza go optymizm i poczucie humoru. Koziołek potrafi zamienić swoje kłopoty w zabawę i zawsze budzi wokół siebie radość, a zarazem uczy, że wytrwałość oraz chęć zdobywania wiedzy pomagają w osiągnięciu celu. Do Pacanowa nie dociera. Szczęścia będzie szukał nadal. Historia z przymrużeniem oka, będąca „kartką ze starej fotografii”, pełna zwrotów akcji, wykorzystująca rozmaite środki scenicznego wyrazu. W tym dniu bilet dla dziecka w cenie 10 złotych. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja biletów.
Spektakle odbędą się o 16.00 i o 18.00.
Pełny program: https://dniotwarte.eu/