Ponad 100 lat temu, 6 sierpnia dzielnych 175 młodych podgórzan wyruszyło z na legionowy szlak.
Wraz z I Kadrową wyruszyli między innymi Strzelcy z Podgórza. Z Domu Robotniczego (wówczas Domu Tramwajarza) przy Placu Serkowskiego 7) do Oleandrów, a potem na bojowy szlak wyszło 175. Nie wróciło 45. Powrócili inwalidzi wojenni, wielu odznaczonych orderem „Virtuti Militari”. W krwawych walkach zginął również Herwin Piątek – najpierw komendant oddziału Kraków-Podgórze, a potem dowódca Pierwszej Kompanii Kadrowej . Zginął także mjr Serwaciński, padł kpt Ogrodnik, padł por. Kowalski pod Łowczówkiem, zginęło dwóch braci Polichtów, dwóch Dudzińskich, dwóch Piwowarów, dwóch Pachońskich, zginęło blisko pół setki młodych istnień.
W 20. rocznicę tych wydarzeń w roku 1934 odbyła się w kościele św. Józefa, a potem na Rynku Podgórskim wielka uroczystość.
Poświęcono, a następnie wmurowano w ścianę dawnego podgórskiego magistratu tablicę upamiętniającą wymarsz żołnierzy wraz z ich nazwiskami . Na uroczystości obecni byli m. in.: przedstawiciele rodzin poległych, liczni podgórzanie, wiceprezydent Krakowa dr Klimecki, starosta grodzki Pałosz, komendant miejskiej policji państwowej Reszczyński i wielu innych urzędników, cechy podgórskie, harcerze, Sybiracy, Legion Młodych, związki walczących żołnierzy, weteranów. Przed świątynią ustawiły się kompanie honorowe kolejowego Polskiego Wojska z orkiestrą i Strzelca ze sztandarami. Po wmurowaniu tablicy odbyła się defilada.
W latach 80. XX w. tablica z magistratu zniknęła. Staraniem Rady Dzielnicy XIII została zrekonstruowana i w październiku 2013 roku wmurowana z powrotem w miejscu gdzie była jej poprzedniczka.
Dziś, w stulecie już tam jest. Tyle. A należy im się więcej. Nasza pamięć i ta codzienna i ta świąteczna, jak dziś. Zapalmy więc znicz i połóżmy kwiaty, niech żyją właśnie w naszej pamięci.
Fot. Tablica podczas ponownego odsłonięcia w październiku 2013 roku.
Zastanawiam się dla czego wartę honorową sprawuje służba która nie cieszy się najlepszą opinią wśród mieszkańców Krakowa. Bardziej dostojnym była by służba pełniona przez harcerzy lub członków Związku Strzeleckiego.