Szkoła Rysunku Zalubowski mieszcząca się przy ul. Kącik 9, zaprasza 19 marca o godz. 17:00 na wykład poświęcony historii krzesła.

Krzesło. Jednoosobowy mebel do siedzenia, o konstrukcji przeważnie szkieletowej, z oparciem (Słownik Terminologiczny Sztuk Pięknych). Dość rzadko zastanawiamy się, co miało wpływ na jego formę, jak i kiedy po raz pierwszy je zastosowano. Czy umiemy powiedzieć czym różni się to w stylu Ludwika XIV od stylu Ludwika XV i z czego ta zmiana stylowa wynikała?
Wykład Historia krzesła dotyczyć będzie najważniejszych przemian stylowych w rzemiośle i designie. Ilustrować je będą właśnie te, najprostsze, meble. Pokaże, jak na przestrzeni wieków rzemiosło współgrało ze sztuką, jak bardzo krzesło może być bliskie wielkoformatowym obrazom czy marmurowym rzeźbom. Nasza uwaga skupi się także na rewolucji, jaka dokonała się na początku XX wieku. Jej następstwem było odejście od rzemiosła na rzecz masowej produkcji mebli. Nie oznaczało to jednak zerwania więzi pomiędzy dziełami sztuki a meblami. Na koniec zastanowimy się wspólnie na ile dzisiejszy design krzeseł łączy się z najważniejszymi tendencjami w sztuce i czy obie te sfery można wspólnie analizować?

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Wincenciak, absolwentka Historii Sztuki UJ i Warszawskiej Szkoły Filmowej na kierunku Fotografia. Obecnie jest doktorantką w Instytucie Sztuki PAN. Współpracowała z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, od pięciu lat jest pracownikiem Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Więcej informacji na Facebooku.