W tym roku Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” obchodzi 25-lecie działalności. Powstał w jednej z duchackich szkół podstawowych (nr 55 przy ul. Dobczyckiej 20), a obecnie kontynuuje swoją działalność na terenie Gimnazjum nr 28 przy ul. Bujaka 15. Pierwsze układy choreograficzne opracowane przez założyciela zespołu Piotra Wujdę (jak np. Suita krakowska) są wykonywane do dzisiaj. Na deskach Nowohuckiego Centrum Kultury odbył się 6 grudnia jeden z dwu Galowych Koncertów. Na kolejny, 11 grudnia godz. 17.00, serdecznie Państwa zapraszam (bilety do nabycia przed koncertem).
MLZPiT „Krakowiak” jest jednym z największych zespołów tego typu w Polsce. Obecnie liczy ponad 450 członków. W programach najważniejsze miejsce zajmuje folklor polski. Jego ogromna różnorodność i bogactwo prezentowane są widzom w tańcach krakowskich, opoczyńskich, żywieckich, śląskich, podhalańskich, rzeszowskich, lubelskich, łowickich, kaszubskich… (W ponad 3. godzinnym Koncercie Galowym można zobaczyć i usłyszeć ok. 20 % aktualnego repertuaru „Krakowiaka”.) Programy artystyczne mają bogatą oprawę choreograficzną, muzyczną i plastyczną. Przepiękne, oryginalne i barwne stroje ludowe, dwu- i czterogłosowy chór oraz dynamiczna muzyka cieszą oko i ucho każdego widza, a brawurowo i dynamicznie wykonany program spotykają się z aplauzem widzów na całym świecie. O dużej popularności zespołu świadczy imponująca liczba koncertów krajowych i zagranicznych. „Krakowiak” koncertował m.in. w takich krajach jak: Bułgaria, Finlandia, Węgry, Słowacja, Austria, Hiszpania, Rosja, Ukraina, Niemcy, Turcja, Gruzja, Cypr, Francja, Macedonia, Puerto Rico, Kanada, Włochy, Brazylia, RPA, Malezja, Singapur, Meksyk, Czechy, Wielka Brytania, Australia, Tasmania, Chiny (Hong Kong).
W ciągu 25 lat zespół reprezentował Kraków na wielu koncertach, festiwalach, konkursach, w kraju i poza jego granicami. Wciąż odnosząc sukcesy. Korzystając z wielu zaproszeń, występuje na licznych uroczystościach, jubileuszach, imprezach artystycznych (swoimi występami wspierał działania SPWD walczącego o utworzenie Parku Duchackiego). Sam jest organizatorem 4. konkursów o zasięgu wojewódzkim: „Kolędy i pastorałki”, „Smok”, „Mamo ja śpiewam dla Ciebie”, „Tańczące buciki”. Jako jeden z pierwszych wprowadził do repertuaru polskie tańce towarzyskie. Jego karo mazurowe nie ma sobie równych w całej Polsce.
MLZPiT „Krakowiak” tańczy i śpiewa przy akompaniamencie własnej kapeli od 1985 r. Prowadzi grupy dziecięce w wieku od 3 do 12 lat oraz młodzieżowe w wieku od 13 do 21 lat. Tancerze kształceni są w zakresie tańca ludowego i stylizowanego folkloru. Dla urozmaicenia zajęć wprowadza się elementy tańca narodowego w formie towarzyskiej. Dzieci i młodzież uczą się również dyscypliny w pracy zespołowej, rozwijają ogólną sprawność słuchową, kształtują umiejętność ruchu scenicznego a także poprawnej emisji głosu. Na wspólnych zimowiskach opracowywane są nowe układy choreograficzne. W czasie wyjazdów wakacyjnych – doskonalą umiejętności warsztatowe i poznają folklor innych krajów. Od 2005 r. dyrektorem zespołu jest Aldona Skoczek.
Nowohucki koncert zachwyca feerią strojów, układów tanecznych, wyrobionym śpiewem, dużą dawką doskonałej muzyki wykonywanej na żywo, zróżnicowaną dynamiką oraz przekrojem wykonawców – od maluchów do gościnnych występów byłych członków zespołu oraz pełną humoru konferansjerką aktora Starego Teatru Rafała Jędrzejczyka.