Po raz 34. do Krakowa przyjeżdżają teatry uliczne z całej Polski i ze świata. Już w piątek (9.07) rozpoczyna się ULICA Festiwal organizowany przez Teatr KTO. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się w dwóch edycjach. Podczas lipcowej zobaczymy 15 teatrów z Polski, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii i z Włoch. Kolejne wystąpią we wrześniu. Spektakle będzie można oglądać także na Rynku Podgórskim.

A Través del Humo

10.07: 17.00 Kraków | Rynek Podgórski
11.07: 19.00 Kraków | Rynek Podgórski

Para artystów spotyka się na scenie, by zabrać widzów w wyjątkową muzyczną podróż po krainach wypełnionych flamenco, muzyką cygańską, ognistą rumbą i rytmicznym bolero. W spektaklu A Través del Humo taniec i muzyka unoszą się ponad kraje, rasy i tradycje reprezentowane przez dwójkę muzyków o ogromnym doświadczeniu.

Czas trwania: 50’

 

Salto towarzyskie

11.07: 17.00 Kraków | Rynek Podgórski

Każda sytuacja to początek czegoś nowego. Każda chwila zaangażowania prowadzi do spontanicznego śmiechu i przyjacielskiej zabawy. W swoim przedstawieniu Imre zabiera publiczność w radosną podróż do świata miłości, przerywaną przez imponujące akrobacje, kaskaderskie wyczyny i zabawne interaktywne momenty komiczne. Kiedy ochotnicy spośród widzów stają się bohaterami przedstawienia, reszta publiczności pokłada się ze śmiechu!

Scenariusz, reżyseria, wykonanie: Imre Bernath

Czas trwania: 30-45’

 

Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk

Polska

10.07: 19.00 Kraków | Rynek Podgórski

Przepiękne stroje, tradycyjne pieśni i tańce oraz autentyczne brzmienie tatarskiego języka – to wszystko zachwyci uczestników jedynego w swoim rodzaju koncertu Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego Buńczuk. Założona w 1999 roku w Białymstoku grupa skupia w swoich szeregach dzieci, młodzież i osoby dorosłe pochodzenia tatarskiego oraz z mieszanych rodzin tatarskich. Ich artystyczna praca opiera się przede wszystkim na pielęgnacji kultury przodków społeczności tatarskiej mieszkającej w większości na Podlasiu. Buńczuk aktywnie promuje kulturę tatarską w kraju i za granicą, a tym samym – wielokulturowość i wielobarwność Podlasia. Zespół brał m.in. udział w krakowskim Pochodzie Lajkonika w 2012, 2013 i 2015 roku.

Po występie odbędą się warsztaty tańców tatarskich. Wszystkie chętne osoby będą miały szansę nauczyć się podstawowych kroków i zatańczyć wspólnie z zespołem.

Realizacja w ramach projektu Cztery odcienie teatru, który korzysta z dofinansowania w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021.

 

DROM – ścieżkami Romów

10.07:18.00 Kraków | Rynek Podgórski

Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma… Czy wiecie kim są, skąd pochodzą, jakie są ich tradycje, jak żyli kiedyś, a jak dzisiaj? DROM to poetycko-filozoficzna opowieść o wędrówce i historii Romów: grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata.

Specjalne podziękowania dla Jerzego Zonia i Teatru KTO oraz Edyty Jaśkowiak i Teresy Mirgi.

Scenariusz, reżyseria, wybór muzyki: Monika Kozłowska | Choreografia: Aleksander Kopański | Choreografia flamenco: Bogumiła Delimata | Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka

Wykonawcy: Anna Jedlikowska, Paulina Lasyk, Justyna Orzechowska, Grażyna Srebrny-Rosa, Justyna Wójcik, Marta Zoń, Sławomir Bendykowski, Marek Gierat, Aleksander Kopański, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński

Czas trwania: 50’

 

Ławka

10.07: 16.00 Kraków | Rynek Podgórski
11.07: 18.00 Kraków | Rynek Podgórski

Kameralny spektakl łączący teatr ruchu z tańcem współczesnym. Tytułowa ławka symbolizuje miejsca przypadkowych spotkań, codziennych, choć często niechcianych – w autobusie, tramwaju, pociągu czy restauracji. Spektakl z przymrużeniem oka opowiada o niepozornych pojedynkach i małych bitwach, które toczymy każdego dnia: o lepszy widok przy oknie, o stolik w strefie dla niepalących, o upragnione miejsce w pociągu blisko przejścia. Spotkanie dwójki bohaterów na parkowej ławce przeradza się w zabawną historię, w której początkowy dyskomfort nieznajomych, ukradkowe spojrzenia i wzajemna niechęć skutkują coraz bardziej absurdalnymi sytuacjami, doprowadzając do nieoczekiwanego finału.

Reżyseria, wybór muzyki, kostiumy: Justyna Wójcik | Scenografia: Adam Wójcik

Choreografia i wykonanie: Agnieszka Kuczmowska, Aleksandra Nowakowska, Justyna Wójcik

Czas trwania: 25’

Pełny program: https://teatrkto.pl/34-ulica-festiwal-program

Fot. Paweł Monsiel

(materiały organizatorów)