W dniu 4 lipca mija 96 rocznica połączenia dwóch miast – Podgórza i Krakowa. Tak opisywała to ówczesna prasa:

W połowie pięknie udekorowanego mostu oczekiwano przybycia krakowskich gości. W kilka minut po g. 8 nadeszli od strony Krakowa. Po wzajemnem powitaniu się prezydent Dr Juliusz Leo rozpoczął uroczystość w te słowa: „Wielce Szanowni Obywatele miasta Podgórza! Zeszliśmy się tu na granicy dwóch miast samodzielnych, aby połączyć się na dolę i niedolę. Od dziś przestaje most ten być granicą, a staje się łącznikiem między obydwoma miastami.” – Następnie zaznaczył mowca, że obywatele tak Krakowa jak i Podgórza muszą pracować zarówno dla dobra świeżo połączonych miast, jak i całego kraju.

Rządząc się dobrze we własnym zakresie, będziemy przyświecać przykładem całemu krajowi. Łącząc się dzisiaj, łączymy się tylko pozornie, bo już od dawna czuliśmy się Krakowianami w tem znaczeniu, jakie przywiązuje każdy Polak do Wawelu. Dziś i ta sztuczna rozłąka, jaka dzieliła dwa miasta, przestaje istnieć. Aktem tym zadajemy kłam zarzucającym nam niezgodę i rozterki. Dziś święcimy uroczystość zgody – chcemy iść razem i pracować razem. To święto zgody jest świętem odrodzenia narodowego. Nie jest ono sztucznem, ale płynie z serca i do serc trafia.

Okrzykiem: „Niech żyje miasto Podgórze, jako świetnie rozwijająca się dzielnica Krakowa!” zakończył prezydent swe przemówienie.

Po nim zabrał głos poseł Maryewski, zaznaczając, iż obywatele miasta Podgórza są od wieków połączeni z Krakowem, myślą, duchem i pracą kulturalną. Dziś, łącząc się jako równi z równymi, ślubują pracować dla dobra obydwu miast, a tem samem dla dobra całego narodu. Niech ta Wisła, nad którą walczyło i walczy tysiące bohaterów, stanie się łącznikiem nie tylko dwóch miast, ale zarazem wszystkich dotychczas rozdzielonych ziem polskich. Daj Boże, aby Kraków stał się ośrodkiem życia kulturalnego i społecznego przyszłej Polski. Mowca zwraca się w końcu z prośbą do reprezentantów miasta Krakowa, aby zechcieli równem sercem traktować obywateli podgórskich, podgórskich jakiem oni w skład Krakowa przychodzą.

Pełny przegląd prasy nt. połączenia Podgórza i Krakowa znajduje się tu.