3 czerwca 2011 r. koncertem w szklarni Ogrodu Botanicznego rozpoczął się 6. Festiwal Święto Ogrodów. Tegoroczny festiwal będzie trwał od 3 do 19 czerwca. Dziesiątki imprez na terenie całego Krakowa i Małopolski przygotowało blisko 40 instytucji, organizacji i osób fizycznych. Na wszystkie imprezy – tak jak co roku – wstęp jest bezpłatny.

Pięć poprzednich edycji festiwalu – to wzrastająca liczba uczestników, zwiększający się zasięg – od Krakowa do Małopolski… i coraz dłuższy festiwal: od 3 w 2006 r. – poprzez 10 – do 17. obecnych festiwalowych dni. To także dobry czas na małe podsumowanie kolejnych edycji Święta Ogrodów:

1. Pomysłodawcą Święta Ogrodów jest Jan Baryła – dyrygent, twórca orkiestry Orfeusz i autor wielu projektów kulturalnych, Ogród Botaniczny UJ (prof. Bogdan Zemanek i Elżbieta Nowotarska), Klub Muzyki Współczesnej “Malwa” i Stowarzyszenie “Ogrody Sztuki” (Halina Molik). Od początku festiwal umożliwiał zobaczenie miejsc nie zawsze otwartych dla zwiedząjacych, wysłuchania opowieści pasjonatów, jak wnuk J. Mehoffera i zawsze imprezom towarzyszyła muzyka, poezja, wystawy i liczne publikacje…

2. Otworzył swoje wnętrza Wawel i Konsulat Austriacki, Muzeum Wyspiańskiego, Manggha, Akademia Rolnicza (obecnie UR), dołączyło PODGORZE.PL, Wojewódzka Biblioteka Publiczna…

3. Zainaugurował koncert Szczawnickiego Chóru Kameralnego, a klasztory otwarły swoje ogrody i można było doświadczyć nie tylko ciszy i spokoju w środku miasta, ale także popatrzeć na znane krakowskie zabytki z zupełnie nieznanej perspektywy. Do grona organizatorów dołączyły zamek w Pieskowej Skale i Willa Decjusza oraz liczne ogródki działkowe, a do zalet ziół zastosowanych w kosmetyce przekonywała Farmona

4. Po raz pierwszy można było zwiedzać prywatne ogrody, przyłączyli się kolejni organizatorzy (jak Osiedlowy Klub Kultury Wola i Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej), ogrody pszczelarskie, szkoły. Uczestnicy mogli uzyskać porady ogrodnicze i mieli możliwość spróbowania niezwykłych roślinnych potraw.

5. Rozszerzył się zasięg festiwalu (m.in. o Trzebinię, Brzeszcze, Olkusz, Proszowice). Niestety, naszym sprzymierzeńcem nie była w ubiegłym roku woda.

Festiwal nadal się rozwija.  Szczegółowy program tegorocznej edycji znajdą Państwo na stronie: www.swietoogrodow.pl

A my zapraszamy Państwa na  podgórskie imprezy parkowe!

Osiedlowy Klub Kultury Wola Duchacka Wschód i Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej na:

Plener Artystyczny (malarski, fotograficzny…) na terenie Parku Duchackiego dla krakowskich artystów pod kierunkiem Lidii Muchy (kontakt: OKK Wola, tel. 12 655 91 77). jednodniowy plener stacjonarny odbędzie się 6 czerwca, w godzinach 14.00-20.00. Wystawa poplenerowa została zaplanowana na wrzesień br., w ramach X Podgórskich Dni Otwartych Drzwi .

Oprowadzanie po parku (terminy do indywidualnego ustalenia): Kuba Bem – grupa przedszkolaków (20 dzieci); botanicy, członkowie SPWD – uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych (4×20 uczniów); Stanisław Bem – spacer historyczny dla wszystkich mieszkańców (30 osób) (kontakt: OKK Wola, tel. 12 655 91 77 lub e-mail: woladuch@gmail.com). Wszystkich zaś zapraszamy na zwyczajowy już spacer w towarzystwie właściciele dworu p. Stanisława Bema ok. godz. 18.00, 11 czerwca – w czasie trwania imprezy parkowej.

11 czerwca br. godz. 17.00, ul. Estońska  Cztery pory  w Parku Duchackim. W programie m.in.: Wiosna A. Vivaldiego – koncert .Kwartetu Archi, Poezja w starym parku: prezentacja poezji podgórskich poetów; nowe kompozycje poezji śpiewanej (kompozycje m. in. Jara Gawlika i Maksymiliana Szelęgiewicza) w wykonaniu m. in. zespołu wokalnego „Akolada”, wystawa prac malarskich Joanny Gałeckiej – kwiatowe pastele i obrazy (12.06 w plenerze, później w OKK Wola, ul. Malborska 98), a na koniec zapraszamy na Tańce pod gwiazdami.

W tym roku do grona organizatorów dołączył także zaprzyjaźniony Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego, który w Filii Na Wrzosach 57 przygotowuje 18 czerwca br. (10.00-14.00) Grę w zielone. W programie m.in. Zwiedzanie Parku im. E. i A. Jerzmanowskich z przewodnikiem (godz. 10.00, 11.00, 12.00), happening plastyczny dla dzieci i rodziców oraz rodzinną grę terenową na terenie parku. Więcej inf. tel. 12 658 37 94.