W dniu 22 lipca mija 70 rocznica zamordowania 21 Polaków, ostatnich więźniów Obozu Karnego Służby Budowlanej Baudienstu w kamieniołomie Libana.

Śladem tamtych wydarzeń jest zapomniany i zniszczony pomnik. Od lat staramy się przypominać o tym niedostępnym na co dzień miejscu – podczas Podgórskich Dni Otwartych Drzwi organizujemy spacer po dnie kamieniołomu (najbliższy 28 września 2014), a w przededniu 1 listopada wspólnie z Hufcem ZHP Kraków – Podgórze zapalamy znicze na zbiorowej mogile.

Przypomnijmy, karny obóz pracy Służby Budowlanej (tzw. Baudienstu) powstał w 1942 roku na terenie funkcjonującego wcześniej kamieniołomu Libana. Więziono w nim głównie osoby, które próbowały uciekać z Baudienstu lub z innych miejsc pracy przymusowej, a także te skazane za uchybienia i wykroczenia w pracy. Pracowali oni na terenie kamieniołomu od trzech do siedmiu miesięcy w bardzo ciężkich warunkach przeważnie.

SONY DSCLatem 1942 w obozie przebywało 800 osób. Od 1943 roku przeciętny stan obozu wynosił 100-180 osób. Ogólną liczbę więźniów, którzy przeszli przez obóz szacuje się na około 2 tysiące. W lipcu 1944 w wyniku zbliżającego się frontu Służba Budowlana praktycznie przestała istnieć, likwidacji uległ również obóz w Libanie.

W lipcu 1948 roku obok zbiorowej mogiły odsłonięto wykuty w skale pomnik z tablicą pamiątkową poświęconą wszystkim męczonym i zamordowanym.