W dniu 16 lutego 2015r. w Szpitalu im. Babińskiego w krakowskim Kobierzynie będziemy świętować uroczystość 75-tych urodzin Władysława Wałęgi, Podgórzanina, jednego z najsłynniejszych polskich twórców nurtu Art Brut, tzn. sztuki nieprofesjonalnej, tworzonej przez osoby społecznie wykluczone, m.in. chorujące psychicznie.

Wernisaż wystawy wczesnych i najnowszych prac Władysława Wałęgi odbędzie się w Interdyscyplinarnym Centrum Terapii (parterowy budynek przy głównym rondzie) o godz. 10.30.

Bezpośrednio po wernisażu  odbędzie się pokaz filmu zrealizowanego przez panią Ewę Tobołę i jej syna Bartosza Tobołę. Film „TRANSGRESJE Władysława Wałęgi” będzie wyświetlany w budynku Teatru o godz. 11.00.

Na zakończenie, po prezentacji filmu odbędzie się koncert Chóru  I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Serdecznie zapraszamy.

 

Władysław Wałęga urodził się w Krakowie w 1940 roku. Gdy miał dwa lata, ojciec został aresztowany przez gestapo i wywieziony do obozu Auschwitz-Birkenau, skąd już nie powrócił. Matce trudno było utrzymać sześcioro dzieci i najmłodszy – Władysław – trafił do sierocińca. W trakcie nauki, która dawała mu szansę na zdobycie zawodu, ciężko zachorował. Otuchy dodawały mu marzenia o podróżach, które usiłował zrealizować na własną rękę. Wraz z kolegą, podczas próby ucieczki z kraju, został złapany i odesłany do schroniska dla nieletnich. W 1970 roku za oszustwa skazano go na pięć lat więzienia.

Wówczas nadszedł czas refleksji i pierwszego załamania psychicznego. W szpitalu odnalazł sposób na odreagowanie napięć – zaczął malować. Było mu to tak bardzo potrzebne, że gdy po powrocie do więzienia nie mógł tworzyć, notował opisy obrazów w zeszycie. Podczas zmagań z depresją w Szpitalu im. Babińskiego natrafił na doktora Andrzeja Kowala – wybitnego psychiatrę, który olbrzymie znaczenie przywiązuje do terapii poprzez sztukę, ma też niezwykłą intuicję w odkrywaniu utalentowanych pacjentów.

Od tamtego czasu malarstwo stało się pasją Władysława Wałęgi i dzieki niemu znalazł swoją życiową drogę. Uznany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy nieprofesjonalnych. Pierwszą wystawę miał w Starej Prochowni w Warszawie pod koniec lat siedemdziesiątych. Jego obrazy pokazywano na kilkunastu wystawach w Polsce i za granicą m.in. na Światowym Triennale Sztuki Innej INSITA w Bratysławie w 1994 roku a także w Belgii, w Niemczech i na Węgrzech.

Władysław Wałęga od wielu lat mieszka w Podgórzu, przy ul. Rękawka.