Ten zabawny nakaz został wysłany w końcowej części korespondencji niejakiej I. Górki do niejakiego Jóźka. Pocztówka przedstawia nieistniejący budynek podgórskich jatek. Nieistniejący budynek, nieistniejący już dziś ludzie z nieistniejącymi informacjami… Dawny świat z początku XX wieku, który zachował się tylko na małej tekturowej karteczce – pocztówce, najczęściej czarno-biały, czasem ręcznie pokolorowany. Dawne Podgórze na dawnej pocztówce. Właścicielem tych niezwykłych, uroczych zamierzchłych mikroświatów, tego Podgórza sprzed wieku, jest Marek Sosenko – niekwestionowany król wśród kolekcjonerów, nie tylko pocztówek. Pan Marek ma oko, rękę i przede wszystkim serce do „dawnego świata”. Pocztówki znajdują w nim miejsce szczególne. Ich ponad 500-tysięczny zbiór mógłby z powodzeniem odtworzyć świat, gdyby przytrafił mu się drugi potop, trzęsienie, atom…
Podgórskie serce raduję się jednak najmocniej zbiorem dawnych pocztówek z widokami Podgórza. Pan Marek podzielił się tą wspaniałą kolekcją pisząc publikację „Podgórze na dawnych pocztówkach”, którą wydał niedawno Dom Kultury „Podgórze” wraz z Radą Dzielnicy XIII w ramach obchodów 100-lecia połączenia Podgórza i Krakowa. Pan Marek Sosenko z wrodzonym wdziękiem i talentem, dowcipnym, barwnym językiem opowiada i wyjaśnia nam świat wyzierający z ram małe,j prostokątnej, tekturowej karteczki. Do komentarza zamierzchłej rzeczywistości dodał swój punkt widzenia i oczywiście reprodukcje. Wyszło przepysznie.
A jak się stało to, że tych pocztówek jest tyle, co więcej jak to się stało, że oprócz pocztówek jest pięć milionów guzików i wiele tysięcy innych wspaniałych, niecodziennych i codziennych przedmiotów, które grały w niejednym kostiumowym filmie, jak się dociera do pocztówkowych zaświatów i co jeszcze kryją archiwa rodziny Sosenków opowie nam sam Pan Marek podczas spotkania w najbliższą sobotę o godzinie 17.00 w Domu Kultury „Podgórze” przy ul. Sokolskiej 13.
Spotkanie z autorem książki „Podgórze na starych pocztówkach”poprowadzi Marta Półtorak, wstęp wolny. Gorąco zachęcamy, to będzie wieczór niezapomniany.
Byłem, prelekcja p. Sosenki b. rzeczowa i ciekawa. Niestety prezentacja widokówek na ekranie słabo widoczna ale na stronie podgorze.pl można najciekawsze z nich oglądnąć bez problemu.