Porozumienie Dzielnic “Podgórze Razem”i Dom Kultury “Podgórze” zapraszają na promocję książki Podgórskie klimaty. Antologia poetów Podgórza z udziałem Autorów. Prowadzenie Anna Kajtochowa i Beata Anna Symołon. Recytacja Jakub Kosiniak. Oprawa muzyczna Danuta Brandys
17 grudnia (czwartek) 2009 r. godz. 18.00
UMK Rynek Podgórski 1, Sala im. Franciszka Maryewskiego
Autorzy tekstów i prac plastycznych: Zygmunt Adamkiewicz, Anna Blaschke, Sara Brońska, Marzena Dąbrowa – Szatko, Jerzy Faliszek, Jerzy Stanisław Fronczek, Jaro Gawlik, Arkadiusz Grochal, Anna Hanarz, Katarzyna Hrynkiewicz, Kazimiera Jagielnicka, Zofia Teresa Jaglarz, Katarzyna Jasińska, Krystyna Alicja Jezierska, Hubert Jezierski, Irena Kaczmarczyk, Anna Kajtochowa, Maria Kantor, Paweł Kękuś, Renata Kijewska, Franciszek Jerzy Klimek, Paweł Kubisztal, Agnieszka Kwit, Józef Kwolek, Dorota Lorenowicz, Grzegorz Łucki, Tadeusz Łukasiewicz Tigran, Krzysztof Łojek, Henryk Majcherek, Marta Mollendo – Pilszczek, Anna Nosal – Tobiasz, Danuta Perier – Berska, Halina Pondel, Anna Porąbka, Marek Porąbka, Piotr Rudnicki, Elżbieta Rafa, Joanna Rzodkiewicz, Ryszard Sokołowski, Vladimir Stockman, Marzena Szurek, Waldemar Śliwa, Beata Anna Tytko, Marek Mariusz Tytko, Danuta Walczak, Lidia Węgrzynowicz, Magdalena Węgrzynowicz – Plichta, Małgorzata Wiecha, Elżbieta Wojnarowska, Grzegorz Wołoszyn, Jacek Wróbel, Marek Zabiegaj, Michał Zawadzki

Od redakcji
„Podgórze Razem” to porozumienie sześciu podgórskich dzielnic, które współpracują ze sobą przy projektach, tych dotąd pojedynczo realizowanych, i tych nowych, które rodzą się przy okazji kolejnych spotkań. Takim właśnie świeżym pomysłem jest niniejsza antologia poetycka. Pomysł zrodzony z dziennikarskiego doświadczenia, a rzucony przeze mnie na spotkaniu Komisji Kultury, Edukacji i Sportu, spotkał się z pozytywnym przyjęciem przez radnych, które przełożyło się na zaangażowanie w rozpowszechnienie informacji o inicjatywie, zgromadzenie wielu utworów oraz częściowe sfinansowanie tomiku wespół z Bonarką City Center.
W czasie przygotowań do obchodów 225 – lecia Podgórza zrodziła się niejako dodatkowa koncepcja tomiku, by był on antologią 225 wierszy. Ale liczba ta stanowiła jeden z punktów docelowych, nie zaś zadanie do realizacji. Podgórskie klimaty nie zawierają 225 wierszy. Jest ich mniej, bowiem mniej nadesłano (przy zachowaniu wyjściowego założenia, że każdy twórca może zaprezentować 2-3 utwory) i jeszcze mniej wybrano. Cyfry nie tworzą poezji.
Podgórze, rozumiane jako prawobrzeżna część Krakowa, jest pełne poetów. Nie wiem czy to specyfika miejsca, czy aktywności tej grupy twórców. Statystyka może by coś wyjaśniła, ale i zniekształciła to, co w poezji istotne – jej niedookreśloność. W Podgórzu mieszkali i tworzyli poeci. Warto przywołać Karola Wojtyłę, Ignacego Fika, Andrzeja Bursę, Tadeusza Nowaka… W hitlerowskim obozie „Płaszów” przebywała i prawdopodobnie został stracona Zuzanna Ginczanka legenda międzywojnia. Oni tworzyli tradycję, na której budowało się i buduje szeroko pojętą kulturę. Obecnie w podgórskich domach kultury, coraz liczniejszych kawiarniach artystycznych, czasopismach i drukach zwartych można wysłuchać i przeczytać wiersze podgórskich poetów. Można czytać je i poza Podgórzem. Poetom nie chodzi bowiem o zamknięcie się w ograniczonej przestrzeni, ale o otwarcie jej jak najszerzej. O zaproszenie wielu słuchaczy i czytelników do poetyckiej uczty. Lecz lektura w miejscu tworzenia, w bliskości znajomych miejsc i ludzi, ma swój specyficzny urok, możliwy do przeżycia wyłącznie w czasie teraźniejszym.
Tomik Podgórskie klimaty to spotkanie autorów pochodzących z różnych pokoleń (różnica wieku autorów wynosi 80 lat) i mających na swoim koncie dorobek poetycki bardzo zróżnicowany. W zderzeniu tak różnych życiowych doświadczeń pojawia się przed czytelnikiem pole dla zestawień, porównań, przypomnień i projekcji. Podgórze jest hasłem wywoławczym, za którym kryje się miejsce urodzenia, zamieszkania, wreszcie teksty traktujące o prawobrzeżnym Krakowie (kilka utworów powstało z myślą o tym tomiku). Osadzenie w konkretnej przestrzeni jest zaskakująco duże. Zaskakująco jak na poezję, nie, gdy weźmie się pod uwagę ciągle silny związek Polaków ze społecznością lokalną.
Wierszom towarzyszą grafiki i rysunki. Większość z nich to prace poetów, dla których malarstwo jest zazwyczaj podstawowym zajęciem. I tutaj znowu format i rodzaj wydawnictwa narzuciły wybór i objętość prac. Lecz te, które są, można traktować jako jeszcze jeden tekst, komentarz, przedłużenie interpretacji…
Redagowanie tomiku Podgórskie klimaty było przygodą niezwykłą. Spotkanie z kilkudziesięcioma poetami i rysownikami, listy, rozmowy, wybrane wiersze i całe tomiki poezji, możność poznania nowych ludzi i ich pasji, utrwalenie dawnych znajomości, wreszcie twórcza redakcja z Anną Kajtochową – to niewymierny dar tej pracy. I za ten dar wszystkim Poetom dziękuję. A Państwa zapraszam do przygody literackiej i do wędrówki po Podgórzu, które zrzuca z siebie kurz przeszłości, powoli się budzi i oswaja to, co nowe. I może okaże się początkiem przygody trwającej lata…
Tomik ukazał się w nakładzie 500 egzemplarzy. Oprócz autorów, trafi do rad dzielnic i podgórskich instytucji kulturalnych. Jego promocja będzie odbywała się w całym Podgórzu, ale także lewobrzeżnym Krakowie i okolicach.
Beata Anna Symołon