Mateczny. To coś więcej niż niepoprawnie wymawiana nazwa ruchliwego ronda (Rondo Matecznego!). To osoba, zasłużona dla Podgórza, Podgórzan. Pan Antoni Mateczny – twórca uzdrowiska – swego czasu najsławniejszego w Krakowie, odkrywca leczniczych wód siarczanowych, dobry gospodarz człowiek z pasją, sercem i wielką kulturą. Ciśnie się na usta – gatunek wymarły. Pozostał po nim zagadkowy i skromnie ukryty za wątpliwej urody oplakatowanym ogrodzeniem charakterystyczny budynek z brązowej cegły z kominem. I park – niegdyś piękny, obsadzony egzotycznymi krzewami ze stawem pełnym ryb.
Niewiele wiemy o tej postaci. Jednej z kluczowych w historii Podgórza.
Należy więc czym prędzej skorzystać z okazji, aby ten niechlubny stan rzeczy zmienić. Niedawno bowiem ukazała się monografia poświęcona osobie i dziełu Antoniego Matecznego. Autorką pozycji jest Halina Starostka-Chrzanowska. Polecamy, bo w książce znajdziecie nie tylko ciepłą, nie pozbawioną emocji opowieść o życiu Pana Antoniego, ale także wiele fotografii i dokumentów dotyczących rodziny i uzdrowiska. (Do kupienia m.in. w Księgarni Naukowej na Wiślnej, Księgarni Medycznej na Mikołajskiej i w Antykwariacie na rogu Szpitalnej i św. Ducha, gdzie książkę można i kupić i zamówić.)
Polecamy – Halina Starostka Chrzanowska – „Antoni Mateczny. Podgórzanin z wyboru i jego rodzina na tle historii miasta.”