Radni zdecydowali. Jednogłośnie – 39 było za, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał. W środę, 9 lipca 2014 roku Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę nr CXII/1742/14 nadającą nazwę Bulwaru Lotników Alianckich w miejscu, gdzie 70 lat temu zginęli nasi sojusznicy powracający z lotu z pomocą dla polskiego Podziemia. W nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku na Zabłociu rozbił się samolot dalekiego zasięgu B-24 Liberator, z którego załogi zdołał uratować się tylko jeden lotnik. Katastrofa miała miejsce na podgórskim brzegu Wisły pomiędzy mostem kolejowym a mostem Kotlarskim.

Kiedyś – zgodnie z przyjętymi przez Radę Miasta Krakowa planami rewitalizacji Zabłocia – zapewne powstanie tam pomnik, którego koncepcje pojawiły się już w 2008 roku, a obecnie ofiarę poległych lotników alianckich upamiętni nazwa i istniejąca od 1986 roku tabliczka zawieszona na ścianie budynku Fabryki Schindlera.

Z inicjatywą nazwania bulwaru wystąpiło Stowarzyszenie Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, a wsparły je następujące instytucje i osoby, dbające o dziedzictwo lotnicze w Krakowie: Muzeum Lotnictwa Polskiego, Stowarzyszenie PODGORZE.PL, przewodniczący Dzielnic XIII Podgórze, III Prądnik Czerwony i XIV Czyżyny oraz propagatorzy historii krakowskiego lotnictwa: dr Krzysztof Wielgus, Robert Springwald i Mateusz Drożdż. Po stronie samorządowej swoim życzliwym wsparciem ideę objął przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

Nazwa upamiętni nie tylko poległych i zaginionych członków załogi Liberatora, który rozbił się nad Krakowem, ale wszystkich lotników alianckich – Brytyjczyków, Kanadyjczyków, Australijczyków, Nowozelandczyków, Południowych Afrykanów, Amerykanów i Polaków, którzy polegli nad Polską w czasie II Wojny Światowej. Na jednym z trzech brytyjskich cmentarzy wojskowych w Polsce – w wojskowej części cmentarza Rakowickiego spoczywa 128 lotników państw alianckich.

Uroczyste odsłonięcie tabliczki odbędzie się w sobotę 16 sierpnia 2014 roku podczas kolejnego spaceru śladami zestrzelonego samolotu „Liberator nad Zabłociem”, na który Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza już po raz ósmy, a szczegóły organizacyjne podamy po 10 sierpnia.

Mateusz Drożdż