Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…
Ten fragment z II części Dziadów Adama Mickiewicza zna każdy. Dziady łączą nas słowiańskie ludy. Obchodzone były i na wiosnę jak nasza Rękawka i jesienią – stąd nasze święto Wszystkich Świętych. Na Białorusi, ziemi naszych sąsiadów urodził się nasz narodowy wieszcz – autor Dziadów – Adam Mickiewicz. “Tydzień Dziadoŭ” – czyli jesienna odsłona solidarności! – to nie tylko zaproszenie do poznania tego co łączy nasze tradycje, lub czym się różnią. To także opowieść o pragnieniu wolności, o walce o godność, język kulturę. Białorusini stali się drugą największą po Ukraińcach mniejszością narodową w kraju. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się działacze kultury pochodzenia białoruskiego, którzy nie mają innego źródła utrzymania poza swoją działalnością artystyczną i naukową ani możliwości powrotu do kraju bez ryzyka kary więzienia, a nawet kary śmierci.
Zauważcie Państwo, że tytuł wydarzenia napisany jest w alfabecie łacińskim i w języku białoruskim. Jest to wyraz dążeń naszych białoruskich sąsiadów do samostanowienia o sobie, wyraz dbałości o tożsamość, której państwowy reżim chce złamać kręgosłup prześladowaniami artystów, dziennikarzy, ludzi kultury, historyków. Ci, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju, Ci którzy znaleźli przystań w Muzeum Podgórza, chcą nam o swojej wolnej pięknej, mądrej Białorusi opowiedzieć. Zaczynają od wspólnej tradycji przyzywania przodków od Dziadów. „Dziady” mają w kulturze białoruskiej bardzo duże znaczenie i wciąż są żywą, obchodzoną tradycją.
Święto na które zapraszamy w imieniu Białoruskiego Stowarzyszenia „Kroki” oraz Muzeum Podgórza, zaczynamy 3 listopada o 19.00 oczywiście w Muzeum Podgórza. Co się będzie działo, dowiecie się Państwo z bardzo bogatego programu imprezy:
https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/tydzien-dziadou-czyli-jesienna-odslona-solidarnosci