100 lat, 100 lat!!! Tak, to już 100 lat odkąd Garbarnia dołączyła do grona krakowskich klubów w 1921 r. jako trzeci, po Podgórzu (1913) i Koronie (1919) powszechnie znany i istniejący do dziś zespół z podgórskiej strony Wisły. Swą obecną nazwę przybrał zresztą dopiero w 1924 r., gdyż powstał pod nazwą Lauda. Polskie Zakłady Garbarskie, których to pracownicy powołali klub do życia, przejęły bowiem wówczas nad nim bezpośrednią opiekę. Pobliska garbarnia dała zespołowi nie tylko kolor strojów, ale i zastrzyk gotówki koniecznej do rozwoju przedsięwzięcia oraz stadion powstały już w 1926 r. na tzw. łąkach Emilewicza. Stadion ten, będący jak na owe czasy budowlą na wskroś nowoczesną, posiadał krytą trybunę mieszczącą 2000 widzów. Całość założenia nie obejmowała zresztą wyłącznie stadionu. Tuż obok znajdowały się inne obiekty sportowe obejmujące korty tenisowe, kręgielnię oraz budynki zaplecza z szatnią wyposażoną w natryski – ewenement ówczesnej techniki sanitarnej. Całość, ogrodzona wysokim parkanem tworzyła kompleks szczycący się dumną nazwą – Park Sportowy KS Garbarnia, umieszczoną nad wejściem.  Obiekt był zresztą rozbudowywany wraz z pojawianiem się nowych sekcji oraz sukcesami zespołu piłkarskiego, oczka w głowie zarządu klubu.

Największym sukcesem drużyny piłkarskiej, bo na nim warto się skupić, było, po wicemistrzostwie z 1929 roku, zdobycie mistrzostwa Polski w roku 1931. Sukcesy w Lidze, reprezentanci Polski to wszystko tworzyło legendę Garbarni lat międzywojennych. Wielokrotnie spotykali się też „Brązowi” z zespołami zagranicznymi. W międzynarodowym turnieju zorganizowanym przez Ruch Chorzów w 1934 r. Garbarnia doszła nawet do finału, gdzie spotkała się jeden jedyny raz z drużyną z najwyższej światowej półki – Bayernem Monachium, ulegając 0:3, co „Brązowym” ujmy bynajmniej nie przyniosło.

Wojna i okupacja przytłumiły sportowe życie Krakowa, chociaż później Niemcy przymykali oko na rozgrywki i Garbarnia brała udział w nieoficjalnych mistrzostwach Krakowa. Po wyzwoleniu zabrano się do odbudowy klubu i stadionu, którego drewniane elementy ze względu na okupacyjne trudności w zaopatrzeniu, zostały… rozebrane przez okoliczną ludność na opał. Uroczyste otwarcie nowego obiektu nastąpiło 14 kwietnia 1946 r. Tym razem stadion był jeszcze bardziej imponujący, a olbrzymia drewniana trybuna mogła pomieścić 4000 kibiców. Wraz z miejscami stojącymi na wałach wokół boiska publika mogła wynosić nawet 20 000 osób. Do czasu wybudowania stadionów Cracovii i Wisły był to najpotężniejszy obiekt w Krakowie, gdzie obie wymienione drużyny również rozgrywały swe mecze. Czasy powojenne nie przyniosły już jednak sukcesów na miarę lat 30., drużyna po 1956 r. spadała do coraz niższych lig, a i sam stadion „poległ” w walce z nowoczesnością. Budowa osiedla Podwawelskiego oraz korekta trasy ulicy Konopnickiej przyniosły kres stadionowi i drużyna pozostała na długie lata, do czasu wybudowania w 1990 r. stadionu przy ul. Rydlówka, bez własnego obiektu.

Obecnie piłkarze Garbarni trenowani przez Łukasza Surmę występują z różnym powodzeniem w 2. lidze. Po dawnych zakładach garbarskich nie ma już śladu, nikną w oczach stare zabudowania Ludwinowa, a nad okolicą oprócz niszczejącego budynku dawnego hotelu Forum i bloków osiedla Podwawelskiego, górują nowe biurowce. Warto jednak pamiętać o sportowej historii tego miejsca, o co zadbał też sam klub, organizując jubileuszową sesję fotograficzną w historycznych koszulkach i wzbogacając asortyment sklepiku o okolicznościowe gadżety dla kibiców. Przygotowywana jest też ponoć gra planszowa oraz rocznicowa publikacja książkowa. W oczekiwaniu na nią osoby zainteresowane, po zapoznaniu się z tym z konieczności bardzo skrótowym jubileuszowym wywodem, mogą sięgnąć po starsze wydawnictwa: „Garbarze – 50 lat Robotniczego Klubu Sportowego Garbarnia. Monografia historyczna” z 1971 r. oraz „85 lat RKS Garbarnia” autorstwa Jerzego Cierpiatki z 2007 r., chociaż są to publikacje dość trudno dostępne. O Garbarni można też oczywiście przeczytać w znakomitym przewodniku po Podgórzu wydawnictwa Vis-a-vis Etiuda, no i w końcu warto zaglądnąć na stronę RKS Garbarnia: https://garbarnia.krakow.pl/

Ilustracje:

Proporczyk Dni Podgórza 1985 rok., awers – ze zbiorów autora

Stadion Garbarni ok. 1969 roku – ze strony Garbarni

Drużyna Garbarni ok. 1930 roku – ze strony Garbarni