Czy bulwary wiślane pomiędzy mostem Kotlarskim a mostem kolejowym otrzymają oficjalną nazwę Bulwar Lotników Alianckich? Mamy nadzieję, że tak. Stowarzyszenie PODGORZE.PL jest jedną z instytucji, która wystąpiła o nadanie takiej nazwy. Poniżej zamieszczamy pełną treść listu, który został skierowany do Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego:

W 2014 roku przypadają dwie ważne rocznice związane z historią zmagań powietrznych: 1 sierpnia 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, a 1 września 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej.

W 50. rocznicę wybuchu światowego konfliktu, w 1989 roku, środowiska lotnicze odsłoniły uroczyście pomnik poświęcony polskim lotnikom poległym na wszystkich frontach świata, który stoi przy al. Jana Pawła II. Trzy lata wcześniej, w 1986 roku staraniem Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa przy ul. Lipowej 4 wmurowano tablicę pamiątkową ku czci poległych lotników alianckich – sojuszników przybywających Polakom z pomocą w czasie Powstania Warszawskiego. Tablica poświęcona jest załodze samolotu Consolidated B-24 Liberator, który wracając ze zrzutu został zestrzelony przez Niemców i rozbił się na Zabłociu w pobliżu dawnej fabryki Oskara Schindlera i mostu kolejowego.

W 2006 roku Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę Rady Miasta Krakowa nr CXIX/1284/06 z 25 października 2006 roku związaną z rewitalizacją obszaru Zabłocia. W ramach dyskusji studenci i pracownicy Wydziału Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej zaprezentowali Radnym Miasta Krakowa projekt zagospodarowania tego terenu wraz z budową pomnika samolotu Consolidated B-24 Liberator na chwilę przed uderzeniem w ziemię. Jest to kontynuacja działań środowisk lotniczych zmierzających do upamiętnienia zmagań powietrznych nad Krakowem i Małopolską. Pomnik kiedyś w przyszłości stanie w miejscu uświęconym krwią lotników alianckich na obecnym bulwarze Podolskim pomiędzy mostem kolejowym a mostem Kotlarskim. Ten odcinek bulwarów wiślanych już teraz jest nazywany przez wielu mieszkańców Krakowa jako Bulwar Lotników Alianckich.

Od siedmiu lat w rocznicę katastrofy dzięki staraniom Stowarzyszenia Podgórze.pl oraz dr inż. arch. Krzysztofa Wielgusa odbywają się spacery śladami zestrzelonego Liberatora, które gromadzą po kilkadziesiąt  osób, wśród których są sędziwi naoczni świadkowie wydarzenia, ale także – co szczególnie cieszy – młodzież zainteresowana przeszłością swojego miasta i dzielnicy. O spacerach zawsze informują lokalne i regionalne media, a historia rozbitego w środku miasta Liberatora jest częstym tematem artykułów prasowych. Historia śmierci lotników przewija się z historią okupowanego Krakowa, dziejami fabryki Oskara Schindlera, rozwojem Podgórza, opowieściami o podniebnych zmaganiach na małopolskim niebie.

70. rocznica śmierci alianckiej załogi na podgórskim bulwarze wiślanym, która miałaby miejsce w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku, byłaby znakomitą okazją, by funkcjonująca już w świadomości wielu osób nazwa została oficjalnie uznana przez Władze Miasta. Dlatego – jako niżej podpisane środowiska i osoby działające na rzecz upamiętnienia lotniczego dziedzictwa Krakowa i Małopolski – mamy zaszczyt prosić Pana o podjęcie działań zmierzających do nazwania tej części bulwarów wiślanych położonych po stronie Podgórza na odcinku od mostu Powstańców Śląskich do mostu Kotlarskiego nazwą Bulwaru Lotników Alianckich.

W naszym przekonaniu odda to w piękny sposób hołd wszystkim poległym nad Krakowem, Małopolską i Polską lotnikom alianckim. W czasie wojny nieśli ludziom w okupowanej Polsce nadzieję na wyzwolenie, a żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego wymierną pomoc materiałową. Pozostali wierni swoim polskim sojusznikom broni aż do gorzkiego końca, a wielu z nich pozostało na polskiej ziemi na zawsze jako symbol spełnionych deklaracji sojuszniczych, jako ci, którzy polegli za wolność naszą i waszą. Polegli na Zabłociu w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku leżą pośród 128 lotników alianckich poległych nad południową Polską, którzy są pochowani w wojskowej części cmentarza Rakowickiego.

Uroczystość nadania nazwy Bulwaru Lotników Alianckich mogłaby pięknie wpisać się w krakowskie obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego i być jednym z elementów tegorocznego spaceru śladami zestrzelonego Liberatora, który zapewne jak co roku zgromadzi liczne grono miłośników historii Krakowa.

 

Z poważaniem,

 

Leszek Mańkowski

Prezes,

Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa

 

płk Benedykt Siemaszko

Prezes,

Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego

 

Krzysztof Radwan

Dyrektor

Muzeum Lotnictwa Polskiego

 

Paweł Kubisztal

Prezes Stowarzyszenie Podgorze.pl

 

Tomir Myśliborski

Przewodniczący

Rady Dzielnicy III

Prądnik Czerwony

Wojciech Krzysztonek

Przewodniczący

Rady Dzielnicy XIV

Czyżyny

 

Zygmunt Włodarczyk

Przewodniczący

Rady Dzielnicy XIII

Podgórze

 

Robert Springwald

Przewodniczący

Komitetu Budowy Pomnik

Kpt. M. Medweckiego

 

Krzysztof Wielgus

dr inż. arch

Politechnika Krakowska

 

Mateusz Drożdż

członek Zarządu Dzielnicy III

publicysta historyczny                                                                     ,

Do wiadomości:

Pan Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

 

(ilustracja pochodzi  z prezentacji autorstwa: mgr inż. arch. kraj. Arkadiusza Sordyla i dr inż. arch. KrzysztofaWielgusa)