Kakaowóz w Krakowie czyli lokalnie i sprawiedliwie!

Już w najbliższą sobotę, 11.10 do Podgórza, w ramach swojej europejskiej wyprawy, przyjedzie Chocomobile czyli Kakaowóz – będzie gościem Targu Pietruszkowego, ale zasiedzi się trochę dłużej, bo będzie się można włączyć do czekoladowych atrakcji w godz. 9-16. Zapraszamy serdecznie na pl. Niepodległości w sobotę 11.10, poniżej szczegóły przygotowywane przez organizatorów czyli Fundację Kupuj Odpowiedzialnie i Koalicję Sprawiedliwego Handlu. Do zobaczenia!  grafika do wykorzystania_czekotwor

Jeśli uwielbiasz czekoladę, ta prawda może być zbyt gorzka do przełknięcia. Podczas gdy dochody międzynarodowych firm zajmujących się produkcją czekolady wciąż rosną, drobni rolnicy uprawiający kakao, głównie w Afryce Zachodniej, muszą przeżyć za mniej niż 1,25 dolara dziennie, czyli sumę poniżej progu wyznaczającego skrajne ubóstwo. Rodzi to takie problemy jak wykorzystywanie pracy dzieci przy uprawach kakao, niebezpieczne warunki pracy, brak dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej, a także degradację środowiska przyrodniczego.

 

Make Chocolate Fair_zdjecie do wykorzystania1W ramach europejskiej kampanii na rzecz sprawiedliwej czekolady „Make Chocolate Fair” przez trzy miesiące po Europie krąży ChocoMobile. W Polsce ChocoMobile został nazwany Kakaowozem, a organizatorami jego trasy są: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie oraz Koalicja Sprawiedliwego Handlu.

 

W sobotę 11 października, dziękiwspółpracy z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska i Stowarzyszeniem PODGORZE.PL, Kakaowóz będzie gościem Targu Pietruszkowego. To cosobotnia impreza, podczas której można nabywać wysokiej jakości produkty wprost od małopolskich rolników ekologicznych i tradycyjnych realizowana w ramach projektu Produkt Lokalny Małopolska.

 

Miejsce:Targ Pietruszkowy, pl. Niepodległości (obok Korony, przy ul. Kalwaryjskiej)

grafika do wykorzystania_consumer power

Czas:Sobota 11 października 2014 w godz. 09:00-16:00

 

Krakowski przystanek Kakaowózu to:

– gorąca fontanna ze sprawiedliwą czekoladą do degustacji

– zabawy dla dzieci (malowanie twarzy, robienie tatuaży z czekolady, odbijanie stempelków, robienie znaczków-przypinaczków)

– możliwość przebrania się i pomalowania do fotografii z „dymkami” zawierającymi hasła dot. etycznej czekolady

– konkurs na przepis kulinarny wykorzystujący produkty lokalne oraz sprawiedliwą czekoladę/kakao

– wielka nadmuchiwana makieta czekolady

– mini wystawa (banery, drzewko kakaowca)

– gra edukacyjna

 

Nie zabraknie naklejek, balonów, koszulek i toreb z hasłami, baniek mydlanych i kolorowej mgły.

 

Przede wszystkim jednak zbierane będą podpisy pod petycją o wprowadzenie sprawiedliwych zasad na światowym rynku kakao.