Już w najbliższą niedzielę (22.11) po raz jedenasty muzea zapraszają na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Tegoroczny temat przewodni brzmi: „Ciekawość – pierwszy krok do… muzeum”. W Podgórzu polecamy wizytę w oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Cricotekę oraz MOCAK. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Poniżej szczegółowy program.
Fabryka Emalia Oskara Schindlera
ul. Lipowa 4
Kraków – czas okupacji 1939-1945 (wystawa stała)
Walczące miasto 1939-1945 (wystawa czasowa)
10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 – zwiedzanie wystawy Kraków – czas okupacji 1939-1945 z przewodnikiem (liczba miejsc ograniczona, pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl).
15.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie Walczące miasto 1939-1945, Tomasz Stachów (liczba miejsc ograniczona, pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl).
16.00–18.00 – pokaz fabularyzowanego dokumentu pt. Pilecki (reż. Mirosław Krzyszkowski 2015, 80‘). Po zakończeniu emisji, dyskusja: Witold Pilecki – żołnierz, ziemianin-społecznik, artysta, a może po prostu kochający ojciec rodziny? Czy historia życia Witolda Pileckiego jest ważna dla współczesnych Polaków i czy warto ją opowiadać? z udziałem: Mirosława Krzyszkowskiego, Zbigniewa Klimy, Marcina Dziubka, (sala kinowa – I piętro, wstęp wolny).
Wstęp na wystawę stałą wyłącznie dla zwiedzających indywidualnie.
Ostatnie wejście 90 minut przed zamknięciem.
Liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl
—
Apteka Pod Orłem
Plac Bohaterów Getta 18
Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim (wystawa stała)
„Wypełniałem tylko swój obowiązek” – mgr Tadeusz Pankiewicz (wystawa plenerowa)
11.00 – zwiedzanie z przewodnikiem wystawy plenerowej „Wypełniałem tylko swój obowiązek” – magister Tadeusz Pankiewicz.
11.30, 16.30 – zwiedzanie wystawy Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim z przewodnikiem.
14.00 – spotkanie z Marią Nowak – świadkiem historii, Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, byłą pracowniczką Apteki Pod Orłem.
—
Muzeum Podgórza
ul. Limanowskiego 13
Dwa miasta, dwa brzegi. W 100. rocznicę połączenia Podgórza i Krakowa (1915−2015) (wystawa czasowa)
10.00–18.00 – Moje muzeum – czyli zbuduj z nami Muzeum Podgórza. Chcemy się dowiedzieć, jakiego muzeum oczekujecie, czym ono ma być dla samej dzielnicy oraz jej mieszkańców. Zajęcia poprowadzą: Katarzyna Bury, Melania Tutak.
10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 – Pozdrowienia z przeszłości. Przyjdź do naszego oddziału, dokładnie obejrzyj wystawę, a następnie wyrusz na spacer z archiwalnym widokiem ukazującym miasto w przeszłości. Zrób zdjęcie pokazujące ten sam lub przybliżony widok i prześlij go nam do końca listopada. Najciekawsze nagrodzimy podgórskimi wydawnictwami. Zajęcia poprowadzą: Katarzyna Bury, Melania Tutak.
11.00 – Król, księżniczka i czarna magia, warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat, przybliżające podgórskie legendy, w których nie zabraknie króla, księżniczki i czarnoksiężnika. Zajęcia poprowadzi Katarzyna Bury, rezerwacja COZ.
13.00 – Fonoteka miasta. Warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej oraz licealnej, których celem jest stworzenie archiwum dźwięków miasta. Zajęcia poprowadzi Mirosław Kołodziej, rezerwacja COZ.
Szczegółowe informacje i rezerwacje:
Centrum Obsługi Zwiedzających (COZ)
poniedziałek – niedziela 10.00–20.00
tel. 12 426 50 60, info@mhk.pl
www.mhk.pl
—
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, ul. Nadwiślańska 2-4
Zwiedzający będą mogli obejrzeć nasze aktualne wystawy: Tadeusz Kantor. Odsłona Druga. Dzieciństwo i Cholernie spadam!
Program:
11.00-16.00 // projekcja 5x Kantor // Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4, Sala Teatralna
Jest to seria reportaży poświęconych artyście, jego życiu, twórczości i spuściźnie artystycznej. Odc. 1: Cricoteka, Odc. 2: Portret, Odc. 3: Teatr, Odc. 4: Wielkim artystą był?, Odc. 5: Nic dwa razy, Postscriptum: Happenig. Projekt przygotowany we współpracy z TVP Kultura, Narodowym Instytutem Audiowizualnym i Cricotekę z okazji otwarcia nowej siedziby Cricoteki w 2014 roku.
13.00-14.00 // O! książka! Warsztaty dla dzieci w wieku 4-8 lat // Hol przed Księgarnią, Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4
Niektóre książki można czytać na wiele sposobów. Podczas warsztatów stworzymy magiczną książkę, by można ją było opowiadać, zmieniać kolejność zawartych w nich wydarzeń i przygody bohaterów. Wykorzystamy twórczo guziki i sznurek, a także zwykłe kartki papieru, pokażemy, że rzeczy z pozoru nieprzydatne, mogą zyskać – dzięki wyobraźni – drugie, książkowe życie. Zachęcamy do czynnego uczestnictwa wszystkich członków Rodziny.
Obowiązują zapisy: rezerwacje@cricoteka.pl
15.00 // oprowadzanie po wystawach: Tadeusz Kantor. Odsłona druga. Dzieciństwo i Cholernie spadam! // Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4
Obowiązują zapisy: rezerwacje@cricoteka.pl
17.00 // projekcja zapisu filmowego Andrzeja Wajdy Umarła klasa. Seans Tadeusza Kantora (1976) // Sala Teatralna, Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4
Ponadto, specjalnie na tę okazję, Cricoteka uruchomi Czytelnię wydawnictw urządzoną w holu przy Księgarni, czyli miejsce w którym swobodnie będzie można przeglądać i czytać wydawnictwa Cricoteki.
Zachęcamy wszystkie rodziny do zabrania z recepcji specjalnych map i kart, które pomogą dzieciom aktywnie zwiedzać Cricotekę.
—
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Lipowa 4
12.00–13.00 Oprowadzanie dla dzieci po wystawie „Artyści z Krakowa. Generacja 1980–1990”
Wystawa ukazuje najważniejsze tendencje w sztuce młodego pokolenia. Jest też próbą zmierzenia się z legendą artystyczną miasta, którą od połowy XIX wieku tworzą wybitne osobowości artystyczne. W trakcie oprowadzania dzieci będą miały możliwość stworzenia swoich własnych prac. Uczestnicy proszeni są o pojawienie się przy recepcji głównej na pięć minut przed oprowadzaniem.
13.00-15.00 Warsztaty połączone z konkursem „Ciekawość – pierwszy krok do… MOCAK-u”
Zapraszamy wszystkich chętnych, a w szczególności dzieci, na otwarte warsztaty artystyczne, które odbędą się w holu głównym Muzeum. Podczas zajęć powstaną prace inspirowane Kolekcją MOCAK-u, które wezmą udział w konkursie. Uczestnicy mogą dołączyć w dowolnym momencie spotkania. Na miejscu dostępne będą wszystkie niezbędne materiały plastyczne.
15.00-16.00 Oprowadzanie po wystawach prezentowanych w MOCAK-u
Uczestnicy będą mogli zapoznać się z ekspozycją „Artyści z Krakowa. Generacja 1980–1990”, ukazującą dorobek młodych twórców mieszkających i pracujących w Krakowie, a także z pracami węgierskiego artysty Csaby Nemesa na wystawie „Gdy polityka wchodzi w codzienność”. Polecamy także zdjęcia Wojciecha Wilczyka inspirowane poematem Grzegorza Wróblewskiego na prezentacji „Poezja i fotografia – projekt >>Blue Pueblo<<” oraz instalację „Figury niemożliwe”, pokazywaną po raz pierwszy w Pawilonie Polskim w ramach 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji w 2014 roku. W Galerii Re będzie można zobaczyć wystawę „Młode malarstwo z Linzu”, prezentującą obrazy studentów Kunstuniversität Linz w Austrii, w Galerii Beta zaś – materiały dokumentujące działalność Josepha Beuysa, Tadeusza Kantora i Richarda Demarco w Edynburgu. Uczestnicy proszeni są o pojawienie się przy recepcji głównej na pięć minut przed oprowadzaniem.
16.00-19.00
Oprowadzania po Bibliotece Mieczysława Porębskiego
W Bibliotece biografia i dorobek Profesora łączą się z historią sztuki polskiej XX wieku. Podczas zwiedzania uczestnicy będą mieli szansę zapoznać się bliżej z księgozbiorem w gabinecie wszechstronnego humanisty, pełnym unikatowych książek i obrazów. Będzie także można skorzystać z bogatej oferty Biblioteki MOCAK-u.
MOCAK Bookstore przez cały dzień oferuje 20 procent zniżki na wybrane publikacje Muzeum, a MOCAK Cafe proponuje 10% rabat na wszystkie pozycje w menu. Muzeum będzie otwarte w godz. 11.00–19.00, ostatni goście proszeni są o przybycie do godz. 18.00.