Depozyt Pamięci – gablota w holu w Muzeum Podgórza miał już wiele odsłon. Jest to miejsce na osobiste opowieści podgórzan o Podgórzu o rodzinie, o ulubionych miejscach, o ważnych momentach w ich życiu. To miejsce demokratycznej opowieści. To kurator Depozytu decyduje o tym jak wygląda mini wystawa, sam tworzy teksty wystawy, towarzyszące pokazywanym w gablocie pamiątkom. Zatem Muzeum Podgórza, a tym samym i my – odwiedzający, goście Muzeum, widzieliśmy tych opowieści bardzo wiele. Nadchodzący Depozyt, który będzie miał otwarcie 31 sierpnia jest wyjątkowy. Opowiedzą w nim o sobie o swoich przeżyciach o tym co było „tam” i co jest „tu” uchodźcy z Ukrainy i Białorusi. I ci co uciekają przed wojną i Ci co uciekają przed prześladowaniami rządu. Zmuszeni do porzucenia wszystkiego co było im drogie, do rozstania z bliskimi. To dzieci, rodzice i młodzi ludzie, którzy przez dwa letnie miesiące w trudzie uczyli się języka polskiego w szkole letniej zorganizowanej dla nich przez Muzeum Podgórza. Zaprzyjaźnili się z ze sobą, z zespołem muzeum, otworzyli, próbując przepracowywać traumę i trudny do złagodzenia ból po stracie. Zainspirowani przez zespół Muzeum Podgórza pomysłem Depozytu, zdecydowali się na urządzenie wystawy, która wspólnie zatytułowali „Pomiędzy”. To, co znajduje się w niewielkiej gablocie jest niezwykle poruszające. Jak pisze koordynatorka Depozytu, kierowniczka Muzeum Podgórza Melania Tutak – „Wystawę „Pomiędzy” zainicjowała mapa, którą narysował 10-letni Oleksiej. W Europie naszkicowanej ołówkiem granica Ukrainy z Rosją wyrysowana jest mieczami – symbolem walki. Za granicami Ukrainy Państwo pełne bezpiecznych nazw – Warszawa, Kraków, Gdańsk, Szczecin. Mapa zawisła w „Depozycie” – naszej gablocie w holu, gdzie na co dzień podgórzanie opowiadają ważne dla nich historie rodzinne.
Na tle mapy wiszą klucze do domu, do piwnicy do roweru z Charkowa, Ochtyrki, Kijowa, Sum…, wiele z nich nie ma już swoich zamków, klamek, drzwi.
Wystawie towarzyszą teksty opowieści i zdjęcia z „tu i z „tam”, Tak pisze we wstępie do wystawy jedna z kuratorek Wiktoria Ihnatienko – „My (uchodźcy) jesteśmy jak klucz do naszych domów, do których na razie nie możemy wrócić przez działania wojenne, represje, dlatego, że nie ma już tego domu, albo już nie ma rodzinnego miasta, została tylko pamięć o nim. A klucze są. Są symbolem przestrzeni/czasu/okoliczności „pomiędzy”.

Zapraszamy zatem wraz z Muzeum Podgórza niezwykle gorąco na otwarcie wystawy „Pomiędzy” 31 sierpnia o 18.oo. do holu Muzeum Podgórza.

Zespół Muzeum Podgórza zaprasza: „To dla naszych przyjaciół – być może państwa sąsiadów niezwykle ważny, emocjonujący moment. Wesprzyjmy ich swoją obecnością, rozmową, to dla nich ważne. Bądźcie Państwo w tym dniu z nami, z nimi. Można – jak to na wernisaż, jak to na domówkę przynieść ze sobą coś dobrego, coś miłego. Nasi kuratorzy podarowali nam klucze od swojego niedawnego życia, niech będą kluczami do nowego wspólnego, gościnnego domu.”

https://www.facebook.com/events/749729966113251

Stowarzyszenie zatem na pewno będzie!