Rozpoczęta rewaloryzacja Starego Cmentarza Podgórskiego pozwala odkryć coraz więcej jego tajemnic.
Dzięki uprzejmości p. Adama Kućmierza uzyskaliśmy garść informacji na temat jego przodków, rodziny Oracewiczów, w tym także Karola Oracewicza, jednej z osób, która spoczęła na tym cmentarzu. Został on pochowany w części, która uległa likwidacji w latach 1970. i obecnie jego nazwisko jest umieszczone na jednym z lastrykowych nagrobków.
„Najbardziej znanym przedstawicielem rodu jest Marcin Oracewicz, pasamonik i patriota, który posiadał przez 25 lat warsztat pasamoniczy w Kamienicy Szarej przy Rynku Głównym, a zasłużył się w obronie Miasta Krakowa przed najazdem Moskali w roku 1678, kiedy celnym strzałem pozbawił życia rosyjskiego dowódcę i tym samym powstrzymał atak na Kraków. Czyn Marcina Oracewicza obrósł przez lata legendą, co poskutkowało powstaniem popiersia autorstwa Michała Korpala, stojącego do dziś przed Celestatem oraz wmurowaniem tablicy poświęconej Oracewiczowi w murze Barbakanu. Powstała także napisana przez Adama Chmiela broszura poświęcona temu bohaterowi, a także wiele wierszy, opowiadań i legend na jego temat.
Karol Oracewicz (1792-1892) był wnukiem Marcina (a synem Macieja) i kontynuując tradycje rodzinne, również trudnił się zawodem pasamonika. Urodził się w Podgórzu, gdzie zamieszkiwał przez większość swojego długiego życia (dożył 100 lat!) we własnej kamienicy pod nr 13, przy dzisiejszej ul. Kalwaryjskiej.. W 1833 roku, w uznaniu jego wysokiej pozycji i zasług dla miasta Podgórza, został przyjęty w poczet Obywateli Miasta Podgórza.”
W Księdze Zmarłych parafii św. Józefa zapisano: „Carolus Oraciewicz, Obywatel miasta, owdowiały po Mariannie z domu Kamińskiej, ponownie żonaty z Franciszką Bańską” oraz w innym miejscu: „właściciel warsztatu pasamonicznego i realności w Podgórzu, stuletni obywatel miasta”
Pan Adam Kućmierz słusznie sugeruje, żeby w związku z planowaną wymianą lastrykowych nagrobków na nawiązujące do historycznych, zasadne jest umieszczenie na nowym uzupełnionego napisu oraz korekta nazwiska, którego pisownia bywała różna.
——————————–
KAROL ORACEWICZ 1792-1892
pasamonik
Obywatel Miasta Podgórza
——————————–
1. Tablica na Barbakanie (źródło: Wikipedia,
)2. Okładka broszury autorstwa Marcina Chmiela: Marcin Oracewicz, mieszczanin krakowski
3. Obecny nagrobek Karola Orac(i)ewicza na Starym Cmentarzu Podgórskim