Delikatne, kruche, nietrwałe. Jak kieliszek na smukłej nóżce, elegancki wazon na kwiaty czy szklane oczko w pierścionku. Czy to aby jedyne słuszne skojarzenia, które przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o szkle? Mocne, masywne, rzeźbiarskie. Szklane bryły. Obrabiane techniką „na zimno”, szlifowane i polerowane, są polem do badania współdziałania transparentnej materii i światła. Prace Stanisława Soboty.

Gładka, chłodna powierzchnia kontrastuje tu z poszarpaną, ostrą strukturą. Szkło w dwóch postaciach, wielowarstwowe, eksplorowane w głąb. Kierunki, kąty, rytmy i napięcia poddawane są przez Artystę rzeźbiarskiej analizie. Kształt, faktura, prześwietlony, stonowany kolor tylko pozornie emanują spokojem, skrywając w sobie dynamikę, ekspresję i wyrazistość. Artystyczne wyczucie i technologiczne mistrzostwo Stanisława Soboty pozwalają nam odkrywać różne, często sobie przeciwstawne oblicza szkła.

Zapraszam na wystawę wrocławskiego artysty i pedagoga do krakowskiej Galerii Lipowa 3.

 

Aleksandra Skorek, kurator wystawy

——————————————–

STANISŁAW SOBOTA – artysta i projektant szkła, wykładowca akademicki.W 1991 roku rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wydział Ceramiki i Szkła). Dyplom uzyskał w 1996 roku w pracowni prof. Zbigniewa Horbowego. W tym samym roku rozpoczął pracę jako asystent w pracowni projektowania szkła prof. Ludwika Kiczury. Obecnie prowadzi pracownię Podstaw Szkła Użytkowego. Swoją twórczość prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych w kraju i za granicą.