KrakowskiDialogCyklicznyNa początku bieżącego roku Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów zachęcało krakowskich rowerzystów do wypełnienia ankiety mającej na celu zbadanie tego, kim jest i czego potrzebuje krakowski użytkownik dwóch kółek. Ankietowani proszeni byli o zaznaczenie z którą częścią Krakowa identyfikują się rowerowo – tereny bliskie nam, a położone na południe od Wisły podzielone zostały na część o nazwie Podgórze Wschód (obejmującą dzielnice VIII i IX czyli Dębniki i Łagiewniki-Borek Fałęcki) oraz Podgórze Zachód (w skład której wchodzą dzielnice X-XIII czyli Swoszowice, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim, Podgórze).

Rowerzyści identyfikujący się z Podgórzem wysłali w sumie 686 ankiet z czego do badania wykorzystano 640 obserwacji (dla całego Krakowa – 1600). Do analiz wybrano odpowiedzi tylko takich respondentów, którzy zaznaczyli, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystali z roweru co najmniej 3 razy. Okazuje się, że z Podgórza Wschód aż 85,3% badanych podróżuje poza rejon zamieszkania – z czego najczęstszym celem jest Śródmieście (91,2%), a drugie w kolejności sąsiedzkie Podgórze Zachód (59,3%). Rowerzyści z zachodniej części Podgórza podobnie, najczęściej wybierają się do Śródmieścia (92,1%), ale również w kierunku Krowodrzy (61%) oraz po sąsiedzku do Podgórza Wschód (54,2%). Średni deklarowany dzienny dystans podróży jest większy dla rowerzystów z Podgórza Wschód i wynosi 16,8 km (dla Podgórza Zachód – 13,3 km).

W tracie kolejnego etapu projektu Krakowski Dialog Cykliczny 11 maja odbyło się Rowerowego Forum Dzielnicowego. W trakcie tych warsztatów grupy zaangażowanych rowerzystów pracowały nad pomysłami zmian i rozwiązaniami problemów związanych z infrastrukturą rowerową w swoich okolicach. Wypracowane wspólnie rozwiązania i pomysły ze wszystkich krakowskich dzielnic mają zostać zgromadzone w dokumencie „Kontrakt 100 rozwiązań”, który przekazany na ręce ZIKiT ma stanowić podstawę dalszego planowania polityki rowerowej w mieście.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie konkretne problemy i ich rozwiązania wykrystalizowały się w ramach majowych warsztatów, zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych w obrębie każdej z dzielnic –  dla Podgórza Wschód 11 czerwca o godz. 17.3o w Domu Kultury Podgórze (ul. Sokolska 13), dla Podgórza Zachód, dzień później – 12 czerwca również o 17.3o w Centrum Kultury Ruczaj (ul. Roztworowskiego 13).

Uchylając nieznacznie rąbka rowerowej tajemnicy powiem, że wśród podgórskich rowerowych życzeń pojawiły się m.in. drogi rowerowe wzdłuż ważnych ulic, reorganizacja ruchu pieszo-rowerowo-samochodowego w kilku węzłach komunikacyjnych, remonty nawierzchni, kontrapasy czy stojaki dla rowerów. By poznać szczegóły, zapraszamy do pojawienia się na dzielnicowych konsultacjach.

Więcej informacji o całym projekcie Krakowski Dialog Cykliczny – na podstronie Kraków Miastem Rowerów.