W tym roku Wielki Post zaczyna się wyjątkowo wcześnie, a Święta Wielkanocne wypadną już pod koniec marca. Zleci jak z bicza trzasł, ale jakby komuś już teraz tęskniło się za Rękawką, obchodzoną hucznie pod kopcem Kraka we wtorek po Wielkanocy, to zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Etnograficznego.

Od niedawna na I piętrze dawnego budynku Ratusza miasta Kazimierz można zobaczyć nową odsłonę sali prezentującej obrzędy wiosenne, w tym te związane z krakowskim i podgórskim odpustem – Emaus i Rękawka.

Sama konstrukcja i koncepcja wystawy o nieprzypadkowym tytule „Od-nowa” ma pokazać, że właśnie pomoc siłom natury w wiosennym obudzeniu się na nowo do życia, leżało u podstaw wszystkich pozimowych ludowych obrzędów.

Wśród eksponatów gliniane dzwonki i drewniane siekierki, które na przełomie XIX i XX w. były najbardziej popularnymi nabytkami na powielkanocnych odpustach. Zainteresowanie tymi produktami znacząco spadała w okresie 20-lecia wojennego, by zupełnie zaniknąć w II poł. XX w. (chyba, że uznamy obecność na kramach plastikowych karabinów i pistoletów za bardziej współczesne wcielenie siekiery…?).

Innym przedmiotem silnie związanym zarówno z Emaus jak i z Rękawką były drzewka życia. Najczęściej były one wykonywane przez murarzy czy cieśli, którzy w zimie nie mogli, ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, pracować w swoich zawodach.

Na Rękawkę oprócz wyrobów lokalnych, trafiały także zabawki ze znanych małopolskich ośrodków zabawkarskich np. żywieckiego czy myślenickiego – je także można zobaczyć na wystawie.

W powrocie do dawnej Rękawki pomagają również archiwalne fotografie pokazujące zabawy, które miały miejsce pod kopcem m.in. wspinanie się na słup czy huśtawki.

 

Zapraszamy do odwiedzania Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli.