Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza we wtorek (28.01) o godz. 18.00 do sali kinowej Fabryki Emalia Oskara Schindlera (ul. Lipowa 4) na otwartą debata pt: Czy Kraków zdał egzamin? O postawach krakowian w latach 1939–1945. Wydarzenie towarzyszy prezentowanej w Fabryce wystawie czasowej Krakowscy Sprawiedliwi. Motywy, postawy, przesłanie, którą można zwiedzać do 9 lutego 2014 r.
Panelistami dyskusji będą dr Krystyna Samsonowska (Uniwersytet Jagielloński) i dr hab. Łukasz Tomasz Sroka (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie). Spotkanie poprowadzi red. Piotr Legutko.
W czasie dyskusji rozmówcy będą zastanawiać się m.in. nad tym, czy pomoc okazaną Żydom Krakowie w latach 1939–1945 można ocenić jako dostateczną i czy można było uratować więcej Żydów w Krakowie?
Po tym jak niemieccy naziści wybrali ziemie polskie na miejsce eksterminacji narodu żydowskiego, na oczach polskiego społeczeństwa rozegrał się dramat Holocaustu. Na krótko przed wybuchem wojny ludność Krakowa liczyła blisko 260 tys. osób, z czego ok. 64 tys. stanowili obywatele wyznania mojżeszowego. Z zagłady ocalało jedynie ok. 10 tys. krakowskich Żydów, w tym ponad 1000 Żydów zostało uratowanych przez Oskara Schindlera, a około 2000 przeżyło wojnę w Krakowie i okolicach.
Okupowana Polska była jednym z niewielu krajów, gdzie za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Pytanie o stosunek krakowian do swoich żydowskich sąsiadów w momencie próby jest wciąż aktualne.
Wstęp wolny.
(materiały organizatora)