O czym pisać po dniu tak pełnym wrażeń jak dzisiejszy? Jednym słowem ująć? Wolność? Innym słowem – Radość, Pamięć? Każde z nich zawiera tysiące odcieni emocji, które towarzyszyły nam od wczoraj. Gdy dziś o 5.30 wstawaliśmy, by wzorem Stawarza z kieszeniami pełnym biało-czerwonych kokard uszytych poprzedniego wieczoru przez podgórzan w Muzeum Podgórza, mocno biły nam serca. Czy można sobie wyobrazić tysiące myśli, które płynęły przez głowy krakowsko-podgórskich spiskowców sprzed 100. lat? Gdy wyruszyli, gdy wkroczyli na teren koszar już nie było odwrotu… Dziś inaczej niż 100. lat temu wyglądał ten poranek – świeciło nam słońce, jutrzenka zabawiła się z nami w historię rysując na ścianach zajazdu zarysy postaci, zdarzeń… Ten świt musiał być inny i taki był.
Jak dziękować za tę odwagę determinację i za tak drogocenny dar? Pamięcią, radością. Toteż czyniliśmy. Radowaliśmy się jak umieliśmy, dekorowaliśmy ostatniego świadka październikowych wydarzeń sprzed 100. lat – Zajazd pod św. Benedyktem – dzisiejsze Muzeum Podgórza. Przystrajaliśmy ten nasz nośnik historii do wielkiego święta. Potem zadośćuczyniliśmy pamięci – posadziliśmy dąb i decyzją uczestników naszej Pobudki – nazwaliśmy go Antoni Franciszek.
Pod dębem umieszczona została kartka następującej treści:
DĄB ANTONI FRANCISZEK
Posadzony przez podgórzan i krakowian 31 października 2018 roku o godzinie 6.30 rano, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Wolność przyszła z Podgórza, a dąb nosi imiona bohaterów Akcji Wyzwalania Krakowa z rąk zaborców:
kpt. Antoniego Stawarza i por. Franciszka Pustelnika.
Antoni Franciszek zdobi dziedziniec Zajazdu pod św. Benedyktem, dawnych koszar, siedziby Muzeum Podgórza, jednego z pierwszych wyzwolonych budynków w Krakowie, jedynego istniejącego świadka tamtych wydarzeń.
Muzeum Podgórza – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Stowarzyszenie PODGORZE.PL
1918-2018
A potem zjedliśmy pyszne, biało-czerwone śniadanie, w bardzo rodzinnej atmosferze i ruszyliśmy w miasto! Oczywiście po tym jak odśpiewaliśmy hymn.
Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli – byliście Państwo wyjątkowi!!! To wszystko udało się dzięki Wam. Dziękujemy za współpracę Muzeum Podgórza, dziękujemy uczniom IV LO – gratulujemy uczniów! Ale się działo!!!! Następny raz za… rok! 😉