Mplakat debatauzeum Historyczne Miasta Krakowa i Radio Kraków zapraszają do udziału w debacie pt. Dzielnice Krakowa współcześnie – stagnacja czy rozwój?, we wtorek (2.02) o godz. 18.30 w Pałacu Krzysztofory  (Kraków, Rynek Główny 35).

W spotkaniu wezmą udział Bogusław Kośmider (Przewodniczący Rady Miasta Krakowa) i prof. Jacek Purchla (Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury) .
Debatę poprowadzi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

W roku 1991 weszła w życie uchwała Rady Miasta Krakowa, na mocy której utworzono osiemnaście dzielnic pomocniczych. Od tego czasu kwestia samorządności i zakresu wpływu, jaki dzielnice mają wywierać na politykę miasta stanowi temat budzącej emocje debaty społecznej. Opinie na temat roli dzielnic w nowej sytuacji legislacyjnej wahają się od jednoznacznych superlatyw do ocen krytycznych, wskazujących na swego rodzaju „falstart” Krakowa, który okresie transformacji ustrojowej nie był jeszcze gotowy do stabilnej, reprezentatywnej i wydatnej samorządności. Jednocześnie sami autorzy reformy dzielnicowej w Krakowie zwracają uwagę, iż w działaniach dzielnic pojawia się częstokroć konflikt interesów pomiędzy nimi a władzami miasta, szczególnie widoczny w obszarach takich jak planowanie przestrzenne.

W marcu 2014 roku Rada Miasta Krakowa uchwaliła zmiany w statutach dzielnic pomocniczych mające na celu zapewnienie tym jednostkom sprawnych ram organizacyjnych oraz wzmocnienie pozycji ustrojowej dzielnic. W założeniu autorów zmian, nowe statuty mają zapobiec obserwowanemu w ostatnich latach zjawisku marginalizacji roli dzielnic oraz doprowadzić do większego otwarcia na postulaty mieszkańców. Przy tej okazji zwraca się uwagę szczególnie na projekt budżetów obywatelskich. Wśród głosów dotyczących dzielnic pojawiają się wszakże zarzuty o brak kompetencji, słabość decyzyjną, niską identyfikację mieszkańców z tymi jednostkami, a także o to, że koszty ich funkcjonowania są zbyt wysokie. Inni zaś upatrują w zwiększaniu ich uprawnień nadzieję na zmianę i bardziej obywatelski, zdecentralizowany Kraków.

WSTĘP WOLNY

(materiały organizatorów)