W dniach 7 listopada 2010 – 3 kwietnia 2011 w sali wystaw czasowych oddziału Fabryka Emalia Oskara Schindlera pokazywana będzie wystawa czasowa , opowiadająca o losie krakowskich uczonych na początku II wojny światowej.
„Nie zapomnijcie naszej śmierci, nie dajcie jej zmarnować” – te słowa profesora Stanisława Estreichera dotyczą tragedii, która dokonała się 70 lat temu. Po raz pierwszy w blisko sześciowiekowej historii uniwersytetu krakowskiego nie doszło do inauguracji roku akademickiego. Z rozkazu nazistów 6 listopada zwołano profesorów na spotkanie w głównym gmachu uniwersyteckim. Gdy zgromadzili się na wyznaczoną godzinę, zostali uwięzieni, zapędzeni do policyjnych ciężarówek, wywiezieni do więzień, aż trafili do obozu zagłady w Sachsenhausen pod Berlinem. Wielu nie powróciło już do świata żywych.

 

Dzień 6 listopada (otwarcie wystawy) to data symboliczna, gdyż aresztowanie uczonych krakowskich nie było przypadkiem odosobnionym, lecz zaledwie epizodem zagłady elity polskiej w latach 1939–1945. Tego dotyczy ta ekspozycja, przygotowana z pomocą niemieckich przyjaciół na podstawie materiałów Archiwum i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stiftung Brandenburgische Gedenkstätten, zgromadzonych na potrzeby wystawy Zapomniana zagłada? Polska i czeska inteligencja w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Ravensbrück na początku drugiej wojny światowej, która miała miejsce na terenie tych obozów od listopada 2009 do września 2010 roku.

Wystawa Do piekła Sachsenhausen udostępniana będzie publiczności w godzinach otwarcia wystawy stałej Kraków – czas okupacji 1930-1945:
poniedziałek 10.00–14.00
wtorek – niedziela 10.00–18.00

Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne, a ostatni zwiedzający będą wpuszczani na ekspozycję 30 min. przed jej zamknięciem.
Koszt oprowadzenia po wystawie wynosi 50 zł od grupy.

Zapraszamy!

Na zdjęciu: prof. Bogdan Kamieński w drodze na kopiec Kościuszki, od lewej córki Elżbieta i Maria,  żona Julia de domo Natanson, Sławka żona prof. Starmacha, z dziećmi Danusią i Januszem oraz Halina, żona prof. Romana Wojtusiaka, Kraków, 1942-43 r