Jeszcze do piątku (18.02) można wziąć udział w konsultacjach społecznych w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego „Kamieniołom Libana”. Poniżej uwagi złożone przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL.
Przy zachowaniu walorów przyrodniczych, teren dawnego wyrobiska powinien być dostępny dla mieszkańców i stanowić alternatywę dla terenów dawnego obozu KL Plaszow. W tym celu powinny zostać zaprojektowane ścieżki, które pozwolą bezpieczne odwiedzić wyznaczone miejsca w kamieniołomie.
Konieczne jest zabezpieczenie, a także wygrodzenie dojścia do pieców szybowych z początku lat 1970., które są obecnie w stanie katastrofalnym i zagrażają osobom, które się do nich zbliżą.
Niezbędne jest usunięcie śmieci zalegających w kamieniołomie, a także pozostałości dekoracji filmu Lista Schindlera, a w szczególności fragmentów ogrodzeń wraz z drutem kolczastym i replik macew ułożonych w formie drogi. Często uznawane za autentyczne, wprowadzają w błąd odnoście faktycznej lokalizacji obozu KL Plaszow, a deptanie, choćby tylko replik żydowskich nagrobków uczy braku szacunku dla tej kultury i cmentarza w ogóle.
Znajdujące się w Libanie miejsce pamięci, wraz ze zbiorową mogiłą ostatnich więźniów obozu karnego Służy Budowlanej Baudienst należy otoczyć należytą opieką, a w szczególności uzupełnić brakujące elementy (m.in. witraż) oraz umożliwić jego bezpieczne odwiedzenie dla wszystkich zainteresowanych.
Z rozczarowaniem przyjęliśmy zaniechanie zagospodarowania budynków dawnego kamieniołomu, które zakładał wcześniejszy projekt. Pomimo, że obszar proponowanego użytku ekologicznego nie obejmuje tych obiektów, postulujemy jako bezwzględnie konieczne i pilne zabezpieczenie przed dalszą degradacją, odnowienie i zagospodarowanie budynków dawnego kamieniołomu, a w szczególności znajdującej się w fatalnym stanie wpisanej do ewidencji zabytków sztygarówki „Szczęść Boże”. W jednym z istniejących budynków od strony ul. Za Torem powinno powstać centrum edukacji ekologicznej, które będzie dopełnieniem użytku ekologicznego. Powinny się tam znaleźć skrótowej formie także informacje o historii kamieniołomu, także z okresu II wojny światowej.
Informacje na temat konsultacji oraz formularz do zgłaszania uwag.