Dom Pod Lipkami, ul. Zamoyskiego 18
Jeden z najstarszych budynków Podgórza, istniał już na pewno w 1779 roku.
Architektura
Wybudowany w stylu późnego baroku, zapewne jako zajazd. Został przekształcony w XIX wieku oraz ok. 1915 r., przerabiany i remontowany również w XX wieku. Wpisany do rejestru zabytków w 1966 r. (A-298).
Murowany, jednopiętrowy, podpiwniczony budynek, założony na planie wydłużonego prostokąta. Pośrodku parteru sień przelotowa. W wejściu do sieni portal kamienny zamknięty łukiem koszowym, w nim dwuskrzydłowa brama o rombowym układzie klepek z zachowaną starą ślusarką i zamkiem.
Elewacja podwórzowa z ryzalitem o zaokrąglonych narożnikach na skrajnych osiach I p. z gankami z kutymi balustradami z ok. 1915 r. w miejscu poprzednich drewnianych z tralkowymi balustradami.
Dach łamany, polski od frontu z okienkami strychowym, od strony podwórza nad piętrowymi ganeczkami przechodzący w daszki dwuspadowe z wydatnymi okapami.
Właściciele
Od 1820 roku budynek znajduje się w posiadaniu rodziny Rehmanów. Protoplasta rodu Franciszek Rehman pochodził z Opawy na Morawach. Uzyskał kwalifikacje kominiarskie w Kolonii i w 1820 roku przybył do Podgórza. Z czasem utworzony przez niego zakład kominiarki miał koncesje na czyszczenie kominów w całym Podgórzu. Jego syn, Franciszek Andrzej został pierwszym naczelnikiem utworzonej w Podgórzu Straży Pożarnej. Pełnił tą funkcje do ro
ku 1898. Byli Rehmanowie wiceburmistrzami, działali w „Sokole” i Miejskiej Radzie. Stanisław Rehman był nie tylko mistrzem kominiarskim, ale także założycielem Parku Krakowskiego oraz cukierni i kawiarni w Sukiennicach, która potem została przejęta przez Jana Noworolskiego.
Materiały dzięki uprzejmości p. Janiny Rehman wraz z mężem Stanisławem Jerzym Tomaszem.
Na zdjęciu: piwnice Domu Pod Lipkami podczas zwiedzania w trakcie Podgórskich Dni Otwartych Drzwi.
Stanisław Rehman (1838-1899) był radnym miasta Krakowa, a nie Podgórza. Jego bracia Feliks Marceli (1845-1863) – powstaniec styczniowy i Czesław Franciszek (1847-) urodzili się na Kleparzu na ul. Długiej 81 – dzisiaj nr 12.
Szukam zdjęcia Stanisława Rehmana.
Miał jeszcze brata Józefa ur. 1835 i profesora geografii Uniwersytetu Lwowskiego Antoniego ur. 1840.