Tradycją już Podgórskich Dni Otwartych Drzwi stały się imprezy w Parku Duchackim. W tym roku zapraszaliśmy wszystkich na spotkanie jesienne. I choć był to zaledwie drugi dzień niezwykle pięknej w tym roku, jesieni, to jej chłodny powiew dało się już odczuć.

Sobotnie spotkanie przy XIX – wiecznym dworze na terenie Przedszkola nr 51 rozpoczęło się bardzo podniośle – od wręczenia medali za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych przez kapitana Włodzimierza Wolnego Panom: Stanisławowi Bemowi, Stanisławowi Filipowiczowi i prof. Wojciechowi Przegonowi z Uniwersytetu Rolniczego. Ostatni właściciel duchackiego dworu Stanisław Bem medal odebrał jako symboliczne podziękowanie za zasługi swojej babci – Stanisławy ze Smolików Bemowej, która udostępniła dwór i park na spotkania AK, i swojego ojca Stanisława, żołnierza AK, zamordowanego przez NKWD 23 grudnia 1945 r. Pułkownik Stanisław Filipowicz, dziękując za odznaczenie, obiecał, że nadal będzie pomagał ratować wątłe już zdrowie żołnierzy ostatniej wojny. Zaś prof. Przegon zapewnił o kontynuowaniu prac badawczych na terenie Woli Duchackiej i dalszą koordynację projektu  zagospodarowania Parku Duchackiego przez studentów Architektury Krajobrazu Studia Międzywydziałowe UR.

Jesienny koncert w wykonaniu: Karoliny Kalinowskiej – wiolonczela, Dominiki Olszewskiej – skrzypce i Dominika Mechlińskiego – akordeon, rozpoczął się Jesienią Antonia Vivaldiego, z cyklu Cztery pory roku. Jesienny klimat utrzymał się do końca występu trójki muzyków (m.in.: Jesienne liścieJ. Kosma i J. Preverta; Jesienne róże – A. Goldado słów A. Własta, a w końcu Jesień ze słynnego cyklu A. Piazzolli Cztery pory roku w odniesieniu do portowej dzielnicy Buenos Aires, napisanego w roku 1965).

 Spotkaniu parkowemu towarzyszył wernisaż prac uczestników parkowego Pleneru Artystycznego, który odbył się w czerwcu br. pod kierunkiem Lidii Muchy oraz rysunków  zimowego parku dr Michała Uruszczaka z UR.

Ważną częścią sobotniego spotkania był plenerowy Salon Artystyczny Beaty Anny Symołon. Jesień dominowała w twórczości krakowskich poetów: Anny Blaschke, Jadwigi Fillman-Zwierskiej, Ireny Kaczmarczyk, Jara Gawlika, Leszka Kaszura, Jana Kirsza, Józefa Kwolka, Marka Porąbki oraz Ryszarda Sokołowskiego. Twórczości refleksyjnej i pogodnej zarazem.

Degustacja Yerba Mate, zorganizowana przez Herbaciarnię SMAKSZTUKI.PL, aromatycznie dopięła spotkanie. Organizatorami Jesieni w Parku Duchackim byli Osiedlowy Klub Kultury Wola Duchacka Wschód oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej; impreza została dofinansowana ze środków Rady Dzielnicy XI.

25 września, w niedzielę, odbyło się Spotkanie na rogatkachspacer historyczny granicami Prokocimia i Woli Duchackiej. Spacer w czasie i przestrzeni, drogami walki i życia gospodarczego toczącego się przez wieki na granicy dwu podkrakowskich wsi, rozpoczął się od czarnego obelisku pomwieszonych krakowian, przez rogatki Prokocimia, drogę (Dygasińskiego) prowadzącą do pałacu i parku Jerzmanowskich, z punktem końcowym w Izbie Historii Starego Prokocimia. Rolę przewodników pełnili: Elżbieta Sułkowska, Paulina Sobkowiak, Roman Rozlachowski i Włodzimierz Wolny.

Dopisały barwne i wzrusząjce opowieści, niejednokrotnie naocznych uczestników zdarzeń, frekwencja i pogoda. Przywołwanie dawnej przestrzeni w nowej, zgoła odmiennej rzeczywistości, jest doświadczeniem niepowtarzalnym. A pobyt w Izbie Historii Starego Parokocimia udowadnia, że możliwe jest ciekawe odtworzenie przeszłości najbliższej Ojczyzny.

Organizatorami spaceru byli: Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego, Towarzystwo Przyjaciół Prokocimia, Osiedlowy Klub Kultury Wola Duchacka Wschód i Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej.

Zapraszamy za rok… Park Duchacki będzie już na pewno bardziej parkowy, a Park Jerzmanowskich – jeszcze piękniejszy.