Dyskusja panelowa (Nie)Pamięć. Jeńcy wojenni 1939-1945, to wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej prezentowanej obecnie w Fabryce Emalia Oskara Schindlera.
Narracja wystawy koncentruje się wokół obozów jenieckich zorganizowanych w Krakowie przez niemieckiego okupanta. Centralnym punktem są losy Stalagu 369 – obozu podoficerskiego funkcjonującego od X 1941 do VIII 1944 roku, w którym przetrzymywano od trzynastu do szesnastu tysięcy francuskich, belgijskich, holenderskich oraz sowieckich więźniów.
Wystawa porusza także zagadnienie pamięci o jeńcach wojennych w okupowanym Krakowie, i właśnie tej ostatniej, pamięci lub niepamięci będzie poświęcona dyskusja pt. (Nie)Pamięć. Jeńcy wojenni 1939-1945.
Eksperci zaproszeni do dyskusji, nie tylko opowiedzą jak upamiętnia się jeńców w Niemczech, w Anglii, we Francji i w Rosji, ale też odpowiedzą na pytania czy warto pamiętać i upamiętniać, czy możliwe jest godne upamiętnianie nawet ponad podziałami również tymi politycznymi, kto powinien upamiętniać i wreszcie czy można się tego nauczyć.

Dyskusja odbędzie się 1 grudnia o godz. 18:00 w Fabryce Schindlera – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

 

dyskusja

Wydarzenie na Facebooku.

 

Materiały Organizatora