Czasami mijamy je, nie zauważając, w drodze do pracy, szkoły czy na zakupy. Czasem drażnią nas swoją niewyrafinowaną formą, pstrokatymi kolorami lub nie do końca poprawnymi wezwaniami do modlitwy. Stoją na rozdrożach, przy domach, w cieniu drzew (te z Matką Boską często przy lipach cudownie pachnących w ciepłe letnie wieczory). Czasami w wietrzne dni, przez kolorowe wstążki, słychać je jeszcze zanim wyłonią się z zakrętu. Upamiętniają ważne wydarzenia, chronią od złego lub są dowodem pokuty i skruchy. Choć czasem niszczeją bądź są przesuwane w nowe miejsca przy okazji inwestycji czy remontów, są ciągle i nieodłącznie elementem współczesnego krajobrazu miejskiego, choć tradycjami sięgają jeszcze do czasów, gdy tereny, których niejako strzegą znajdowały się daleko poza granicami miasta. Te Maryjne odżywają szczególnie w maju, gdy grupki wiernych wyśpiewują przy nich wersy litanii loretańskiej. Pewnie już wiecie, że chodzi o kapliczki i krzyże przydrożne, których na terenie obecnej Dzielnicy XI Podgórze Duchackie nie brakuje, a które zebrane zostały w publikacji pod redakcją Krzysztofa Dulińskiego wydanej przez Radę Dzielnicy. Wydawnictwo to dostępne jest w wersji .pdf tutaj oraz w wersji drukowanej w Bibliotekach i Domach Kultury. Naprawdę warto się z nim zapoznać, gdyż zawiera opisy poszczególnych kapliczek ubarwione kolorowymi zdjęciami. Po lekturze w słoneczny wiosenny dzień, warto przejść się na spacer od kapliczki do kapliczki, zadumawszy się przy okazji nad twórcami czy fundatorami i ich życiem oraz nad trochę zapomnianą stroną najbliższych nam okolic.
Wspaniałe wydawnictwo ! W którym domu kultury na terenie Podgórza jest dostępne i jaki jest koszt ?
Nieprawda jest że publikacja na temat kapliczek jest pierwszym zbiorem wiadomości o kapliczkach na terenie Woli Duchackiej!
a co jest prawdą wg ciebie
Woytek – kupić nie można niestety 🙁 co do Domów Kultury, to informację o tym, że wydawnictwo będzie w formie papierowej dystrybuowane do Domów Kultury i Bibliotek otrzymałam po telefonie do Rady Dzielnicy (nie wiem czy już to zrobiono)
Roman – w tekście nie ma informacji, że to wydawnictwo jest pierwszym o kapliczkach
Na stronie Podgorza było na ten temat!
https://podgorze.pl/kapliczki-podgorza-duchackiego/
ytat z ostatniej strony publikacji:
„Niniejsza monografia jest pierwszą w historii istnienia samorządu lokalnego publikacją
ujmująca temat kapliczek z terenu obecnej Dzielnicy XI Miasta Krakowa….”
Co nie jest prawda – w Domu Kultury istnieje elektroniczna postać publikacji o kapliczkach.
Czyżby Rada Dzielnicy XI kupiła dwa razy tego samego kota w worku? Nawet worek nie bardzo się zmienił!
„… a co jest prawdą wg ciebie.” – juz wiesz?
http://kapliczkidzielnicy11.bloog.pl/id,6540363,title,Krzysiek-Uchanski,index.html Młodzi ludzie też się interesują tym tematem 😉
Chciałbym kupić to wydawnictwo.
Edward E. Nowak
Pan Kajdański powinien wyjasnić oskarżenie o plagiat! No i sprostować dane zamieszczone w publikacji! Co na to jego koledzy z Rady Dzielnicy XI?
Chętnie poznałbym publikację, o której wspomina Roman. Chyba nie ujrzała ona oficjalnie „światła dziennego” i może obecna monografia faktycznie jest pierwszym zbiorem informacji o kapliczkach z tej części miasta.
Sam chcialbym się przekonać czy rację ma Ruda pisząc o plagiacie.
Moja wersja kapliczek i krzyży dzielnicy XI istnieje w Domu Kultury im. Gałczyńskiego i stanowi element prezentacji (przedwyborczej?) Rady Dzielnicy XI.
Podaj adres to wyślę wersje robocza pokazu – jeżeli nie dotrzesz do wersji z Domu Kultury.
W odróżnieniu od p. Kajdańskiego – robiłem wszystko sam – bez zatrudniania 7 osób i nie mając rozeznania na temat kapliczek. Wersja Kajdańskiego miała o tyle łatwiej że powstała na bazie moich danych. Wojewódzki konserwator zabytków miał dane około 19 obiektów. Ja ich znalazłem 30 – okazuje się że ominąłem kilka pozycji. Również niedoskonała jest strona merytoryczna i tekstowa mojej wersji. Cóż – naśladowcy mają łatwiej.
P.S.
Chodzi mi o normalny adres pocztowy – pokaz zajmuje ponad 700 MB