Już w najbliższą niedzielę (18.11) w ramach Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich będzie można bezpłatnie zwiedzić wszystkie krakowskie muzea. Szczególnie polecamy wydarzenia w podgórskich oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w tym w Muzeum Podgórza, które po raz pierwszy znalazła się w programie.

 

Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Miasto pod Kopcem Kraka (wystawa stała)

Krakowski Hejnał Wolności: Wolność przyszła z Podgórza (wystawa czasowa)

11.00Wolność przyszła z Podgórza

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej poświęconej m.in. okolicznościom przeprowadzenia przewrotu, który zakończył się odebraniem władzy przez Polaków Austriakom, przejęciem magazynów i ważnych obiektów wojskowych, w tym lotniska w Rakowicach. To właśnie ze zlokalizowanych w Podgórzu austriackich koszar wyruszyły polskie oddziały wyzwalające Kraków.

Prowadzenie: Janusz Tadeusz Nowak

Rezerwacja: COZ

13.00, 15.00 – zwiedzanie wystawy stałej Miasto pod kopcem Kraka z przewodnikiem

Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl

* Podczas indywidualnego zwiedzania wystawy stałej, zachęcamy do korzystania z audioprzewodnika ze ścieżkami w języku polskim, angielskim, Polskim Języku Migowym oraz audiodeskrypcją dla osób z dysfunkcją wzroku.

Apteka pod Orłem, Plac Bohaterów Getta 18

Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim (wystawa stała)

11.00, 15.00Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim

Oprowadzanie po wystawie stałej poruszającej zagadnienia związane z historią apteki prowadzonej przez Tadeusza Pankiewicza oraz getta krakowskiego – m.in. z życiem codziennym mieszkańców oraz instytucjami działającymi na jego terenie.

Prowadzenie: Katarzyna Kocik, Bartosz Heksel

Rezerwacja: COZ

13.00Ludzie z apteki „Pod Orłem”

Spacer edukacyjny po terenie dawnego getta, mający na celu przybliżenie historii jego mieszkańców, których wojenne losy powiązane zostały z działającą tutaj apteką „Pod Orłem”. Podczas spaceru zaprezentowane zostaną dzieje wybranych osób oraz miejsca, w których żyli i pracowali.

Prowadzenie: Katarzyna Kocik

Miejsce zbiórki: Apteka pod Orłem
Rezerwacja: COZ

 

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

 

Kraków – czas okupacji 1939–1945 (wystawa stała)

Pomyśl o pseudonimie dla siebie… (wystawa czasowa)

 

Wstęp na wystawę stałą wyłącznie dla zwiedzających indywidualnie. Liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie: www.bilety.mhk.pl

Ostatnie wejście 90 minut przed zamknięciem.

12.00Kraków. Czas okupacji 1939–1945

Oprowadzanie po wystawie stałej będącej opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939 r. i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa.

Prowadzenie: Wojciech Górny

Rezerwacja: COZ

15.00Pomyśl o pseudonimie dla siebie…

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej, prezentującej losy młodego pokolenia, które urodziło się w pierwszych latach istnienia II Rzeczypospolitej, a okres swojej młodości przeżywało w tragicznych czasach okupacji niemieckiej. Ich postawy patriotyczne kształtowane były m.in. przez nauczycieli, wychowawców i rodziców, którzy często z bronią w ręku walczyli o to, by Polska na powrót mogła znaleźć się na mapie Europy.

Prowadzenie: Tomasz Stachów

Rezerwacja: COZ

16.30Fotografie KL Plaszow

Wykład poświęcony problematyce badań nad kolekcją około 200 fotografii wykonanych w latach 1943–1944 na terenie obozu pracy i koncentracyjnego KL Plaszow w Krakowie. Czy praca w muzeum może przypominać pracę śledczego? Jak kiedyś zbierano informacje na temat pozyskiwanych kolekcji? Czy zawsze jest możliwe dotarcie do prawdy o eksponacie? Czy zagadka związana z fotografiami obozu KL Plaszow doczeka się wyjaśnienia?

Prowadzenie: Marta Śmietana

Pełny program: Dzien_otwarty_program_2018