Już w najbliższą niedzielę (20.11) w ramach Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich dla wszystkich odwiedzających będą czekać dodatkowe atrakcje. Szczególnie polecamy wydarzenia w podgórskich muzeach.

Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51 – wydarzenia w muzeum przygotowały stowarzyszenia, osoby, aktywiści, organizacje na co dzień współpracujące z muzeum. To „dzień otwarty” w pełnym tego słowa znaczeniu.
12.00 – wyjątkowe kuratorskie oprowadzanie po wystawie: „Stał dwór szlachecki”. Wyjątkowe, bo oprowadzać będą społeczni kuratorzy wystawy, ludzie związani ze stowarzyszeniami, aktywiści, miłośnicy lokalnej historii, którzy byli zaangażowani byli w tworzenie „dworskiej” wystawy. Ich spojrzenie, narracja będzie bezcennym doświadczeniem dla zwiedzających, dawką wiedzy, pasji. Tak więc po dworskich historiach oprowadzą nas: Tomasz Ściężor z Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia, Beata Anna Symołon ze Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej, Ewa Gaj z grupy inicjatywnej: Gospodarne osiedla Razem Piaski Wielkie i Piaski Nowe” oraz kuratorka wystawy Melania Tutak
Wstęp: 15 zł. Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60,
info@muzeumkrakowa.pl

godz. 14.00 – otwarcie Depozytu Pamięci – historia niedawno zamkniętej najbardziej znanej wypożyczalni kaset video w Podgórzu przy ul. Kalwaryjskiej, spotkanie z twórcami Depozytu – Agnieszką Wanicką (związaną ze Stowarzyszeniem PODGORZE.PL) i właścicielem wypożyczalni Janem Jeżem. Dlaczego to miejsce było TAK ważne? co znajdzie się w Depozycie?

15.00 Koncert pieśni ukraińskich i lekcja śpiewu tradycyjnych ukraińskich piosenek przygotowanych przez zespół na co dzień spotykający się i śpiewający w Muzeum Podgórza. Wstęp bezpłatny

10.00-17.00 „Mapowanie historii Podgórza” – w holu Muzeum Podgórza umieszczona zostanie mapa dzielnicy, na której będzie można zaznaczać te lokalizacje, które budzą w nas wyjątkowe wspomnienia/ sentyment, mają głębokie znaczenie lub wiążą się z rodzinnymi historiami.
Działanie to połączone będzie z promocją funkcjonującego w Muzeum Podgórza Depozytu Pamięci, w którym podgórzanie mogą opowiadać swoje historie osobiste. Wydarzenie realizowane we współpracy z działającym w Podgórzu Biurem Inicjatyw Społecznych. Wstęp bezpłatny.

Apteka pod Orłem, plac Bohaterów Getta 18
10.00-15.00 w przestrzeni wystawy stałej, we wnętrzu apteki Tadeusza Pankiewicza, zaprezentuje swoją działalność żydowskie stowarzyszenie FestivALT działające na przecięciu sztuki i aktywizmu, podejmujące tematy związane ze społecznością żydowską w Polsce.
Wstęp w cenie biletu na wystawę (1 zł)*
12.00-17.00 „Co czytano podczas okupacji?”. Podczas spotkania pracownicy Muzeum Krakowa zaprezentują wybrane zbiory związane z literaturą i prasą okresu okupacji.
Zwiedzający będą mogli zapoznać się z najważniejszymi tytułami i najciekawszymi książkami, ze szczególnym uwzględnieniem Gazety Żydowskiej wydawanej w gettach.
Wstęp w cenie biletu na wystawę (1 zł)*

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
10.00-18.00 „Wojenne portrety krakowian” – wystawa partycypacyjna. Zapraszamy do stworzenia wspólnej wystawy partycypacyjnej w Fabryce Emalia Oskara Schindlera!
Z przyniesionych w ciągu dnia do muzeum kopii zdjęć i rodzinnych dokumentów z czasów niemieckiej okupacji zaaranżujemy razem wystawę. Będzie ona przypominać historie znanych i mniej znanych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. W przygotowanej przestrzeni, dostępnym dla ogółu publiczności, krakowianie będą mogli zaprezentować swoje prywatne pamiątki z okresu II wojny światowej, a także podzielić się z muzealnikami swoją rodzinną opowieścią. Wstęp bezpłatny.
16.00 (sala kinowa) – „Żydowscy obywatele Krakowa”
„Żydowscy obywatele Krakowa” to znana seria publikacji Wydawnictwa EMG, która w popularnej formie notesów do czytania opowiada o przedwojennym życiu społeczności żydowskiej w Krakowie, a przede wszystkim przypomina o mieszkańcach miasta, którzy wnieśli istotny wkład w jego rozwój. W trakcie rozmowy poruszony zostanie temat dziedzictwa krakowskich Żydów, współczesnych stereotypów w relacjach polsko-żydowskich oraz planów
wydawniczych na przyszłość.
W rozmowie udział wezmą: Barbara Sadurska (prawniczka, pisarka, laureatka Nagrody Kraków Miasto Literatury UNESCO i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza) i Ewa Mańkowska-Grin (malarka, pisarka i właścicielka Wydawnictwa EMG, pomysłodawczyni ogólnopolskich festiwali literackich).
Wstęp bezpłatny

Ponadto:

Muzeum KL Plaszow, ul. Jerozolimska 3
9.30 „Historia KL Plaszow” – oprowadzanie, miejsce zbiórki: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3. Czas trwania: 1,5h-2h, limit: 30 osób. Zapisy przez stronę: plaszow.org Prowadzenie: Anita Szkarłat
12.00 „KL Plaszow dziecięcymi oczami” – oprowadzanie studyjne
Miejsce zbiórki: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3. Czas trwania: 1,5h-2h, limit: 30 osób. Zapisy przez stronę: plaszow.org

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”
ul. Nadwiślańska 2-4,11.00-19.00
Wystawa: „Tadeusz Kantor. Widma”
11.00-14.00 o wystawie opowiadać będzie Tomasz Pietrucha
Wystawa: „Osobiste”. Kostiumy teatralne Kantora
11.00-14.00 warsztaty drukowania cytatów Tadeusza Kantora na tkaninach, a także do teatralnych działań z kopią dotykową skrzydeł Anioła Śmierci. Drewniane skrzydła będzie można przymierzyć i wspólnie z Bogdanem Renczyńskim, aktorem Kantora poszukać możliwych sposobów poruszania się z nimi.
Walka z ubraniem – Aneks do wystawy
Uzupełnieniem wystawy „Osobiste”. Kostiumy teatralne Kantora jest prezentowany w Galerii Szatni (poziom -1) archiwalny film z fragmentami prób do spektaklu „Niech sczezną artyści”

Wstęp na wystawę stałą jest bezpłatny, bilet na wystawę czasową: 4 z

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, ul. Lipowa 4
11.00-19.00. Wstęp: 10 zł.
11.00-13.00 „Sztuka dostępna w MOCAK-u” – otwarte spotkanie dotyczące dostępności, podczas którego będzie można zapoznać się z tyflografikami i opracowaniami dotykowymi dzieł z Kolekcji oraz odsłuchać audiodeskrypcje. Chętnym umożliwimy także zwiedzenie wystaw Kolekcji z wykorzystaniem materiałów dostosowanych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Udział w cenie biletu, bez konieczności rezerwacji (poziom -1)
12.00 spotkanie na wystawie Natalii LL Erotyczne prowokacje
Udział w cenie biletu wstępu. Uczestnicy proszeni są o pojawienie się w holu głównym MOCAK-u pięć minut przed rozpoczęciem zwiedzania. Przewidywany czas trwania wydarzenia: 40 min.

 

Pełny program:Dzien_Otwarty_Muzeow_2022