W sobotę (27.04)  w południe rozpocznie się dziewiąta ogólnopolska edycja Dnia Wolnej Sztuki. Galerie sztuki oraz muzea w całej Polsce pokażą po pięć wybranych obiektów ze swoich kolekcji. Celem akcji jest przekonanie, że warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość. Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach. W tym roku w programie znalazły się również Muzeum Manggha i MOCAK.

Muzeum Manggha zaprosi o obejrzenia i podyskutowania o obiektach z dwóch wystaw:
Koji Kamoji. Cisza i wola życia” oraz „Niezwykłe historie z Polski i Japonii. W stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią”.

Tematem przewodnim jest Miłość – a u nas dokładniej – Japonia moja miłość.

1. Andrzej Wajda, Kiyomizu-dera, 1987
Rysunek piórkiem
Kolekcja Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

2. Katsushika Hokusai, Wielka fala w Kanagawie, 1829-1833
Drzeworyt

3. Koji Kamoji, Księżyc Sasakiego, 1995
Technika mieszana
Muzeum Sztuki w Łodzi

4. Koji Kamoji, Mandala Księżyc
Kolekcja Artysty

5. Koji Kamoji, Sen, 2019
Instalacja

Wstęp wolny po dokonaniu rezerwacji mailowej: recepcja@manggha.pl

Również w MOCAK w godz. 12.00-14.00 uczestnicy zostaną zaproszeni do spokojnego, dokładnego obejrzenia pięciu wybranych prac z Kolekcji MOCAK-u, Biblioteki Mieczysława Porębskiego oraz wystaw czasowych. Z pomocą wolontariuszy odwiedzający będą mogli odnaleźć w poszczególnych pracach treści, których można nie dostrzec, oglądając wystawy w pośpiechu. W kontakcie ze sztuką pomogą też drobne działania warsztatowe.

Spotkanie będzie kontynuowane w Bibliotece MOCAK-u, gdzie wszyscy uczestnicy będą mieli okazję podzielić się wrażeniami i podyskutować.

Wstęp dla wszystkich uczestników akcji w cenie biletu ulgowego (7 zł). Nie obowiązują zapisy.

Więcej: www.dzienwolnejsztuki.pl

(materiały organizatorów)