Dokładnie dzisiaj przypada 104. rocznica śmierci Erazma Jerzmanowskiego, który po (w dużym skrócie): udziale w Powstaniu Styczniowym, studiach we Francji, służbie we francuskim wojsku i pracy jako inżynier zwieńczonej sukcesami w Stanach Zjednoczonych, osiedlił się w Prokocimiu. To dzięki niemu możemy spacerować po parku Jerzmanowskich oraz zawiesić wzrok na uroczym pałacyku, w którym wraz z żoną mieszkał. Również jemu zawdzięczamy np. witraże Józefa Mehoffera z Katedry Wawelskiej. Pamiętajmy o nim, odwiedzając interesujący grobowiec z dwoma Atlantami autorstwa Wacława Szymanowskiego, co prawda nie na Cmentarzu Podgórskim, a na Rakowickim.

Właśnie w celu upamiętnienia postaci Erazma z Prokocimia, w piątek 8 lutego 2013 od godz. 9.oo w Pałacu Jerzmanowskich przy ul. Górników 27 w Prokocimiu odbędzie się Uroczysta Sesja naukowa w 150. rocznicę Powstania Styczniowego pt.  Erazm Józef Jerzmanowski (1844-1909): powstaniec – wynalazca – filantrop. Życie w służbie idei.

Sesja potrwa do godz. 15.15 i po wprowadzeniu do epoki oraz zarysowaniu obrazu Krakowa z przełomu XIX i XX w.  dotyczyć będzie m.in. idei kierujących działalnością Erazma Jerzmanowskiego oraz jego zainteresowań myślą techniczną, by na końcu zaprezentować losy fundacji jego imienia oraz to jak jest pamiętany przez społeczeństwo.

Więcej informacji tutaj i na plakacie poniżej:

plakatJerzmanowski

 Już wkrótce na naszej stronie pojawi się notatka o Erazmie Jerzmanowskim, a na razie odsyłamy do wpisu z wikipedii.