Fundacja Fly with Art oraz Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie zapraszają na otwarcie wystawy „Fun, Joke, Surprise” w ramach European Glass Festival w dniu 19 listopada 2012 o godz. 18.00 w Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych, ul. Lipowa 3.
Stworzenie dzieła sztuki ze szkła jest dla artysty nie lada wyzwaniem. Wymaga nie tylko wrażliwości i ogromnej wyobraźni, ale przede wszystkim dobrej znajomości tego materiału. I nieustannej cierpliwości.
Oporne w „obróbce”, trudne w transporcie, potrzebuje odpowiedniego światła, żeby błysnąć i oczarować. Zaskoczyć i zadziwić…
W Fun, Joke, Surprise (Śmieszne – Niezwykłe), głównej wystawie I edycji Europejskiego Festiwalu Szkła Play with Glass,15 artystów z 11 europejskich krajów udowadnia, że szkło jest niezwykłym tworzywem.
Piękna wystawa, pobudzająca wyobraźnię…prace zrobione z pomysłem i duszą… wystawa ukazuje kruche piękno, a zarazem emanuje od niej siła i spokój… wysoki poziom i ciekawe prace…brawo! wystawa marzenie!… bardzo inspirująca, oryginalna… sztuka dla każdego… szkło przepiękne… piękna i krucha jak życie…*
Wystawa Fun, Joke, Surprise odbiła się szerokim echem w mieście szkła, Wrocławiu. Do dawnej poczekalni II klasy na dworcu Wrocław Główny, z pięknym kasetonowym sufitem i złotymi kolumnami, gdzie odbywała się wystawa, codziennie zaglądało ponad 250 osób. Po raz pierwszy w Polsce mieli okazać zobaczyć niezwykłe szklane dzieła 15 wybitnych europejskich artystów.
Ich prace zostaną zaprezentowane w Krakowie w przestrzeni związanej ze szkłem od 80 lat, na Lipowej 3. To właśnie tu, w pomieszczeniach obecnego Oddziału Szkła i Materiałów Budowlanych Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, powstała w 1932 roku Krakowska Huta Szkła inż. Bąkowski, D. Chazan i Spółka.
Mam nadzieję, że Europejski Festiwal Szkła Play with Glass stanie się w przyszłości jedną z atrakcji Centrum Szkła i Ceramiki, organizowanego przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych na rewitalizowanym Zabłociu. Naprzeciwko Muzeum Sztuki Współczesnej i Fabryki „Emalia” Oskara Schindlera, w dawnych pomieszczeniach fabrycznych huty szkła.
Anita Bialic – kurator wystawy Fun, Joke, Surprise
* opinie zwiedzających wystawę Fun, Joke, Surprise we Wrocławiu
Andriy Bokotey – Ukraina, Peter Borkovics – Węgry, Paweł Borowski – Polska, Lachezar Dochev – Bułgaria, Pati Dubiel – Polska, Matt Durran – Wielka Brytania, Alexandru Ghildus – Rumunia, Patrik Illo – Słowacja, František Janak – Republika Czeska, Vladimir Klein – Republika Czeska, Remigijus Kriukas – Litwa, Nicolas Morin – Francja, Indrė Stulgaitė-Kriukienė – Litwa, Kazushi Nakada – Finlandia, Beata Damian-Speruda – Polska
Kurator: Anita Bialic
Autorami projektu Play with Glass – European Glass Festival 2012 są: Anita Bialic, Galeria BB
i prof. Kazimierz Pawlak, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Projekt ten został włączony do aplikacji miasta Wrocław do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Europejski Festiwal Szkła będzie organizowany corocznie w październiku przez Galerię BB i Fundację Fly with Art w ścisłej współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Związkiem Polskich Artystów Plastyków – Okręg Wrocławski oraz Gminą Wrocław. www.europeanglassfestival.com
Wystawa potrwa do 31 grudnia.
Dzięki współpracy z Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych – Oddziałem Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie, wystawa Fun Joke, Suprise, z udziałem 15 artystów z 11 krajów, zostanie zaprezentowana w Krakowie. Opiekun projektu ze strony ICiMB – Aleksandra Skorek, historyk sztuki.
Ręcznie formowane szkło, produkowane w latach 1969-1998 w Instytucie Szkła i Ceramiki przy ul. Lipowej 3 w Krakowie odegrało istotną rolę w historii nowoczesnego wzornictwa przemysłowego w Polsce. W 2013 roku, na Lipowej 3, w Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych ICiMB, rozpocznie działalność Centrum Szkła i Ceramiki. W dawnych pomieszczeniach huty szkła znajdzie swoje miejsce ekspozycja muzealna, galeria sztuki i sklep (działają już od sierpnia 2012 r.); będą też prowadzone pokazy ręcznego formowania szkła dla szerokiej publiczności, warsztaty szklarskie, wykłady, seminaria. W planie jest także udostępnienie wielkiej hali produkcyjnej na prezentacje sztuki
i koncerty.