Turystyka jest jedną z branż, która została najbardziej dotknięta przez pandemię. Jednak przewodnicy krakowscy z Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich nie przestają działać – jak co roku będą oprowadzać dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zobacz, jak możesz zwiedzać z nimi Kraków z zachowaniem restrykcji sanitarnych.

Odliczamy dni do 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który zagra już 31 stycznia. Grupa krakowskich przewodników z Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich (FSP) przygotowuje w tym roku wiele atrakcji, które mają wspomóc zbiórkę. Z wykorzystaniem rozmaitych technologii będą opowiadać o Krakowie wszystkim tym, którzy chcą wspólnie z nimi zagrać dla WOŚP. Tradycyjne spacery w mikrogrupach w dniu Finału, zwiedzanie z przewodnikiem on-line, licytowanie wycieczek z przyszłą datą ich realizacji na aukcjach w serwisie allegro.pl, prezentowanie wystaw muzealnych – wszystko zgodnie z zasadami bezpieczeństwa w czasie pandemii.

– Chcemy 2021 rok rozpocząć dobrze. Zatroszczyć się o to, żeby pewne rzeczy pozostały bez zmian, pomimo koronawirusa. Dlatego 10 stycznia 2021 roku, jak zawsze, my – przewodnicy Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich, staniemy w pełnej gotowości i będziemy robić dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to, co potrafimy najlepiej – oprowadzać po Krakowie – mówi Alicja Zioło, krakowska przewodniczka z FSP.

Przewodnicy przygotowali różnorodne trasy – po Plantach, ulicach Starego Miasta i Kazimierza, ale także w innych dzielnicach miasta, w tym w Podgórzu i Nowej Hucie. Pokażą miasto z perspektywy dachu, wysokości drona, okolicznych wzgórz oraz kopców. Wspólnie z nimi poznacie średniowieczne zwyczaje, ważne wydarzenia w historii, przejdziecie śladami dzieł sztuki zrabowanych w czasie II wojny światowej. Usłyszycie o duchach, zjawach i alchemikach, o morderstwach, samobójstwach i miejskich aferach. Podczas zaplanowanych wydarzeń przedstawią w historycznym kontekście tematy takie jak pieniądz, prasa, imigracje, epidemia w mieście czy zagadnienie bycia kobietą w Krakowie. Spacery będą w języku polskim, ale nie tylko.

Przewodnicy to ludzie o wielu umiejętnościach. Mają w swoich federacyjnych szeregach także Kuźnię Talentów Przewodnickich, która skupia osoby zajmujące się rękodziełem. Wykonane przez nich przedmioty zostaną przekazane na aukcje dla WOŚP.

Wszystkie szczegóły, w tym informacje o wszystkich wydarzeniach, znajdą Państwo na stronie Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich dla WOŚP na Facebooku.

Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich

Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich została założona w Krakowie 13 lutego 2014
związku z deregulacją zawodu przewodnika i pilota. W celu zapewnienia wysokiego standardu usług przewodników, Federacja egzaminuje ich i przyznaje certyfikaty. Licencję tę uzyskało w Krakowie ponad 600 osób. Lista przewodników z oficjalnym certyfikatem branżowym dostępna jest na stronie www.fsp.krakow.pl.

Celem Federacji jest także reprezentowanie stanowiska i interesów przewodników w stosunku do innych podmiotów na poziomie krajowym i międzynarodowym oraz strukturalne i merytoryczne wsparcie działalności i funkcjonowania stowarzyszeń przewodnickich i przewodników turystycznych. Aktualnie w Federacji zrzeszonych jest 6 Stowarzyszeń: Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych w Krakowie, Stowarzyszenie Oświatowe Zamek Królewski w Krakowie, Towarzystwo Przewodników Renesans, Stowarzyszenie Przewodników i Popularyzatorów Wiedzy o Krakowie Krąg, Stowarzyszenie Pilotów Wycieczek i Przewodników Turystycznych Gaudeamus, Stowarzyszenie Przewodników Miejskich po Krakowie Secesja. Federacja jest członkiem Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich (FEG) i Krakowskiej Izby Turystyki
(KIT).