W ślad za powszechnym już przekonaniem, że Stare Podgórze jest modne, klimatyczne, kultowe i artystycznie inspirujące, a więc wymaga inspirujących i rewitalizujących działań, w ramach trwającego właśnie Festiwalu Conrada powstał kolejny podgórski mural literacki (odsłonięty 23 września 2013 r.). W zeszłym roku zagospodarowano ścianę bloku przy ulicy Józefińskiej (mural lemowski), a podczas edycji tegorocznej – elewację główną składu solnego przy ulicy Na Zjeździe 8.
Inicjatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że to największy mural literacki w Krakowie (450 metrów kw.). Projektantka Paulina Lichwicka posłużyła się cytatami z wierszy poetów polskich i islandzkich, m.in. Ewy Lipskiej, Adama Zagajewskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało, Sjona (Sigurjon Birgir Sigurdsson), Oskara Arni Oskarssona, Kristin Svava Tomasdottir oraz Ingunn Snaedal. Schłodzoną tonacją kolorystyczną nawiązała do klimatu wyspy. Dzieło powstało w ramach islandzkiej odsłony projektu ORT, promującej u nas literaturę tego kraju.
Czy ktoś się orientuje, kiedy Dom Historii Podgórza zostanie przekształcony w Muzeum Historii Podgórza z siedziba przeniesiona na ul. Na Zjeździe 8 w Krakowie?
Czy ktoś jeszcze uważa, że w tym budynku powinno powstać Muzeum Żołnierzy Wyklętych?
http://www.obiektywnie.com.pl/artykuly/baza-ognia-muzeum-zolnierzy-wykletych.html
Dom Historii Podgórza raczej pozostanie Domem Historii Podgórza (choć ma stać się częścią MHK) i pewnie pozostanie przy ul.Limanowskiego 13, w swojej dotychczasowej siedzibie, która ma być powiększona.
W składzie solnym ma powstać Forum Literatury. Pewno warto, żeby w tym miejscu również przypomnieć historię „Ognia”.