W niedzielę 28 października w godz. 9.30–17.00 w Aptece pod Orłem odbędzie się finisaż wystawy stałej Apteka w getcie krakowskim. Jest to ostatnia szansa na zobaczenie dotychczasowej ekspozycji, a także możliwość udziału w wykładach i spacerze z przewodnikami po terenie dawnego getta krakowskiego.

Apteka pod Orłem  (Plac Bohaterów Getta 18) to Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, stanowiący istotny i licznie odwiedzany punkt muzealnej Trasy Pamięci MHK, na którą składa się także Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Ulica Pomorska. W marcu 2013 r., w 70. rocznicę likwidacji getta krakowskiego, planowane jest uroczyste otwarcie nowej, multimedialnej wystawy stałej pt. Apteka w getcie krakowskim. Laboratorium Pamięci.

Termin zamknięcia wystawy nie jest przypadkowy, ponieważ 28 października 1942 roku Niemcy przeprowadzili drugie wielkie wysiedlenie Żydów z getta krakowskiego, co było największą, a także najokrutniejszą deportacją. Warto zapoznać się z historią Apteki pod Orłem oraz rolą, jaką odegrała w trudnych czasach II wojny światowej.

Finisażowi dotychczasowej wystawy towarzyszyć będą wykłady oraz spacer z przewodnikiem po terenie dawnego getta krakowskiego:

godz. 11.00 – Opieka medyczna w getcie krakowskim – wykład Moniki Urbanik (Muzeum Farmacji)

godz. 13.00 – Nowa wystawa stała „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim. Laboratorium pamięci” – Przestrzeń pamięci i edukacji – fenomen miejsca – wykład Wojciecha Górnego

godz. 15.00 – Spacer po dawnym getcie krakowskim – Anna Pióro

W tym dniu wstęp do Apteki pod Orłem będzie bezpłatny, a dla osób chcących zgłębić swoją wiedzę przygotowaliśmy ceny promocyjne na poszczególne pozycje książkowe:

25% rabatu na

rocznik naukowy Krzysztofory nr 29

katalog Kraków czas okupacji 1939–1945 – wersja angielska

przewodnik Getto krakowskie, Anna Pióro – wersja polska i angielska

50% rabatu na przewodnik Apteka pod Orłem, Anna Pióro – wersja angielska

Pierwsze 70 osób, które tego dnia przybędą do Apteki, otrzyma przewodnik po obecnej wystawie w wersji polskiej.

Wstęp wolny.

(materiały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa)