No i doczekaliśmy się fort św. Benedykta jest wreszcie otwarty dla zwiedzających! Sprawdziliśmy docierające do nas od ponad tygodnia sygnały i to prawdę. Trochę tylko dziwni, że otwarcie takiego obiektu obyło się bez tak modnych, zwłaszcza pod koniec kampanii wyborczej kamer i fajerwerków. Najważniejsze, jednak, że fort jest otwarty. Domyślamy się, że obiekt w założeniach łączy w sobie turystykę kulturową z turystyką aktywną, stąd nieco utrudnione wejście, które prowadzi przez okno. Ze względu na tę specyfikę, obecnie obiekt nie jest obecnie dostępny dla niepełnosprawnych, co wpisuje się w lokalną praktykę (vide schodki na końcu rampy na Małym Rynku czy CORT przy Wawelu).
Jeśli chodzi o godziny otwarcia, to nie udało nam się ich potwierdzić, ale szczęśliwi zwiedzający zapewniają, że obiekt jest dostępny przez całą dobę, choć po zmierzchu oświetlenie należy zapewnić sobie we własnym zakresie. I jeszcze jedna dobra informacja na koniec – zwiedzanie fortu św. Benedykta jest bezpłatne. A wszystko dzięki uprzejmości właściciela – Miasta Kraków i dzierżawcy – Stowarzyszenia Instytut Sztuki.
Panie Pawle, pochwalam, że tak mocno. Jesteśmy z Panem my Podórzanki i Podgórzanie z wyboru ale już na stałe. Zenona Stróżyk-Stulginska
Veni, Vidi, Vici ! Jak by powiedział w dzisiejszych czasach Juliusz Cezar i z okazji jutrzejszego święta na znak zwycięstwa zawieśmy flagę narodową na szczycie naszego Benia. A może tak w każdym oknie fortu wywiesić kotylion ? A całość iluminować wieczorową porą ! Kto ma jeszcze pomysł na szybkie zagospodarowanie naszego podgórskiego zabytku ?
Ja bym się nie cieszył. Pewnie pan Wilczyński zostawił fort otwarty żeby zniszczało to, czego sam Instytut Sztuki jeszcze nie zniszczył. Pan Wilczyński zamiast żądać od miasta 700 tys. za „opiekę” nad fortem który dostał w stanie surowym zamkniętym a zostawia w ruinie powinien się tłumaczyć przed prokuratorem za doprowadzenie zabytku do obecnego stanu.
no to można zrobić jubileusz 5-lecia w środku
Jeżeli nie liczyć spektakularnego nieporządku, stan techniczny obiektu jest zaskakująco dobry (jak na warunki w jakich pozostawał w ostatnich latach). Prace zabezpieczające wykonane przed przekazaniem fortu Instytutowi Sztuki, okazały się skuteczne.
Nie powiadamiać mediów i poczekać aż podgorze.pl najpierw „samo” o tym napisze – dobre:) „Środek masowego komunikowania jest już sam w sobie komunikowaniem”.
Jest koniec 2014 roku, zabezpieczenie obiektu to skandal- brak jakiegokolwiek zabezpieczenia. Można wejść do wnętrza „z marszu”. Siatki ogrodzeniowej coraz mniej, brama to fikcja. Gratulacje i życzenia dobrego samopoczucia. Gwarantuje wam to wybrany na kolejną kadencję były lektor PZPR odpowiedzialny za szkolenia i wykłady ideologiczne w Hucie im. Lenina.