Galeria Rękawka zaprasza w styczniu na wystawy Elżbiety Zając-Zbrożek pt. EZZ Elementy Zajmująco Zbieżne (od 8 do 28 stycznia, wernisaż 8 stycznia o godzi. 17.30) oraz Anny Śmiałkowskiej-Płanety pt. Wędrówka po lesie, (od 15 stycznia do 5 lutego, wernisaż 15 stycznia, godz. 18.00)
O wystawie EZZ Elementy Zajmująco Zbieżne:
Kawałek drewna, kamyk lub gałązka położone obok siebie mogą powiedzieć wiele – czasami tak zaczyna się długa opowieść pełna zajmujących zdarzeń. To jest opowieść, którą można dotknąć , zobaczyć ale najpierw trzeba ją nazwać. Nadanie nazwy, imienia rozpoczyna historię każdego dzieła. Słowo ma niezwykłą energię , moc sprawczą. Zmiana jednej litery zmienia nie tylko sens wyrazu ale cała energię nazywanego dzieła. Umożliwienie spotkania ze sobą różnych materiałów, komponowanie elementów skrajnie różniących się fakturą, ciężarem a przede wszystkim pochodzeniem jest na pewno efektem szczególnych zbieżności – zajmujących zbieżności.
Elżbieta Zając- Zbrożek urodziła się i mieszka w Szyku. Studiowała na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u prof. Jerzego Bandury, prof. Mariana Koniecznego, prof. Józefa Sękowskiego – dyplom uzyskała w 1988 roku.
Bogactwo kulturowe regionu i uroda pejzażu oraz skarby własnego ogrodu są dla niej źródłem niewyczerpanych inspiracji, stąd różnorodność działań plastycznych. Tworzy w drewnie ,brązie, ceramice, śniegu, lodzie. W swoich pracach wykorzystuje również papier, kamień, łyko i inne włókna roślinne. W pracowni powstają rzeźby monumentalne i kameralne, tablice pamiątkowe i rzeźba portretowa, tkanina unikatowa, przedmioty sztuki użytkowej, biżuteria, kolekcje kapeluszy i marionetki. Artystka prowadzi warsztaty plastyczne , przyrodnicze i ekologiczne dla dzieci i dorosłych. Pracuje również z osobami niepełnosprawnymi. Uczestniczy w międzynarodowych konkursach i sympozjach artystycznych, prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
(Autorka)
Anna Śmiałowska-Płaneta
Studia – Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie, kierunek – Wychowanie Plastyczne. Dyplom z grafiki w pracowni linorytu prof. Jerzego Jędrysiaka. Napisała i zilustrowała książkę „przyjaciele” z wierszami dla dzieci. Wiersz „Stół” znalazł się w podręczniku do nauki języka polskiego dla klasy IV. W 2011 r. nagrodzona przez Małopolskiego Kuratora Oświaty jako Najciekawsza Osobowość Artystyczna Zimowego Salonu Artystycznego krakowskich pedagogów, poetów, muzyków i plastyków. Pracuje w szkole podstawowej w Krakowie jako nauczyciel plastyki, dodatkowo prowadzi zajęcia z ceramiki.
Autorka
Galeria Rękawka, Dom Kultury Podgórze
ul. Limanowskiego 13, tel: 12 656 36 65
Poniedziałek-piątek od 11.00 do 18.00
Sobota od 11.00 do 15.00
(materiały organizatorów)