W najbliższy weekend kolejna edycja wydarzenia: „Galicja w Ogniu 1914-1918”. Tegoroczny program zakłada przybliżenie dwóch ważnych wydarzeń mających miejsce w Galicji – obecnie ziemi podzielonej pomiędzy dwa państwa Polskę i Ukrainę, mianowicie obronie twierdzy Kraków w 1914 roku przed armią carską oraz obrony Lwowa w 1918 roku przed Ukraińcami. Inscenizacje odbędą się w miejscu wyjątkowym– na wzgórzu Lasoty, gdzie w latach 50 tych XIX w. wzniesiono fort nazwany św. Benedyktem od nieopodal znajdującego się romańskiego kościółka pod wezwaniem Św. Benedykta. Fort ten w formie wieży maksymiliańskiej do złudzenia przypomina obiekty lwowskiej cytadeli i pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna inscenizacja obrony Lwowa – „Cytadela”. Natomiast nieopodal znajdujący się stary cmentarz podgórski (na którym spoczywa przywódca rewolucji Krakowskiej z 1846 roku – Edward Dembowski) wraz z kutymi w lessowej skale liniami fortyfikacyjnym stanowić będzie scenerię zmagań armii carskiej i austriacko-węgierskiej y grudnia 1914 r. W imprezie udział wezmą grupy kultywujące tradycje wojskowe z Polski, Austrii i Czech.
Szczegółowy program na plakacie
(materiały organizatora)
Rany… proszę mi łaskawie wyjaśnić, gdzie na Krzemionkach a osobliwie koło Benedykta jest jakiś less?! ( panu Pawłowi Kubisztalowi zwracam uwagę, że „less” pisze się przez dwa „s”). Na jurajskich Krzemionkach jest tylko wapień, co pomysłodawca imprezy Pan Komendant jako stary podgórzanin winien wiedzieć. Ponadto less to taka skała, w której się nie „kuje”, bo to skała pylista – o własciwościach gliny.
Zaznaczam również ze kościółek pw. św Benedykta nie jest romański. Owszem on ma romańską bazę i substancję w murach.
Bardzo dziękuję za uwagi, oczywiście słuszne, sam miałem podobne wątpliwości, ale błędnie uznałem, że organizatorzy wiedzą o czym piszą…