Zbliża się 75 rocznica likwidacji założonego przez Niemców getta w Podgórzu. Z tej okazji 10 i 11 marca o godzinie 19.00 na scenie Teatru Nowego przy ul. Krakowskiej 41 będzie można zobaczyć spektakl teatru tańca „Getto krakowskie”.
„Getto krakowskie” ukazuje życie mieszkańców Krakowa przed wybuchem II wojny światowej 1 września 1939 roku i to tuż po- tak odmienne, trudne do wyobrażenia. Opowiada on o przeżyciach ofiar Holokaustu, scenach z getta krakowskiego i obozu KL Plaszow. Wszechobecny głód, chłód oraz strach przed utratą własnego życia, bliskich czy własnej godności determinują zachowania ludzi w tamtych czasach.
„Tutaj jednak niczego nie można chcieć albo nie chcieć. Umiera się, kiedy chce się żyć, a żyje się, kiedy pragnienie życia mija.”
Spektakl zainspirowany wspomnieniami Stelli Mueller-Madej „Dziewczynka z listy Schindlera.
Wykonawcami spektaklu są tancerze o różnych narodowościach, aby podkreślić jeden z celów projektów, jakim jest szerzenie tolerancji wśród społeczeństwa dla odmiennych nacji czy kultury.
Proces twórczy do spektaklu odbywa się w Berlinie, by na ostatnią część projektu przyjechać do Polski, gdzie tancerze oprócz prób na scenie w Teatrze Nowym Proxima, mają możliwość zwiedzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Muzeum Fabryki Emalia Oskara Schindlera w Krakowie.
Po ostatnim spektaklu przewidziana jest rozmowa wykonawców z widownią, aby wymienić się wrażeniami i poczynić dialog międzykulturowy.
Koncept i choreografia: Agnieszka Jachym
Muzyka: kolaż, m.in. „E lucevan le stelle” z opery Tosca Giacomo Puccini; „Baer” Hildur Guonadottir
Obsada:
Matina Caiafa (Grecja)
Kenan Dinkelmann (Niemcy)
Annabel Koele (Holandia)
Iacopo Loliva (Włochy)
Karol Miękina (Polska)
Changik Oh (Korea Południowa)
Natalia Palshina (Rosja)
Lorenzo Ponteprimo (Włochy)
Czas trwania: ok.50 minut, bez przerwy
Bilety są dostępne na stronie teatru.
Na spektakl zapraszają Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz oraz Dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej Janusz Makuch.
Projekt we współpracy z fundacją Jewrnalism (http://jewrnalismfoundation.org/), dofinansowany z budżetu Miasta Krakowa
(materiały organizatorów)