To była najdłuższa podróż w jaką dotychczas wyruszyliśmy z dworca Karpaty za sprawą Muzeum Podgórza, a może też najbardziej fascynująca. A wszystko dzięki prof. dr hab. Krzysztofowi Marchlewiczowi z UAM w Poznaniu, który sprawił, że wraz z bohaterem jego książki – Adamem „Akarem” Karpińskim podróżowaliśmy w Andy i Himalaje. Dopełnieniem wykładu był film z wyprawy w Himalaje, kompilacja ponad 11 min materiału, które zostały pozyskane ze zbiorów British Film Institute oraz ponad czterech minut, odkrytych ostatnio w zbiorach Centralnej Biblioteki Górskiej. Wraz z komentarzem, stylizowanym na nieme kino powstał niezwykły dokument.

Adam Karpiński był związany z Podgórzem przez kilka lat, tu trafił w 1907 roku jako dziesięciolatek, wraz rodzicami, gdy jego ojciec objął stanowisko lekarza powiatowego. Rozpoczął naukę w podgórskim gimnazjum przy ul. Zamoyskiego (obecnie IV Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki przy ul. Krzemionki, a aktualnie w tym budynku przy ul. Zamoyskiego znajduje się Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2). Jego dyrektorem był wtedy Ignacy Kranz, uznany pedagog i autor podręczników do matematyki. Może już wtedy w głowie małego Adama kiełkowały wielkie plany na górskie wyprawy?

Po trzech latach Adam Karpiński przeniósł się do Trembowli i potem do Cieszyna. W 1918 roku wstępuje do wojska, a po zakończeniu służby, skończył Politechnikę Warszawką i został projektantem szybowców i samolotów sportowych. Zaprojektowany przez niego w 1922 szybowiec SL- Akar 1, rok później wygrywa pierwsze zawody szybowcowe, a potem ustanawia rekord Polski w długotrwałości lotu.

Jednak a czasem w jego życiu zaczynają dominować góry, najpierw Tatry, te najtrudniejsze zimowe, które traktował jako poligon doświadczalny dla kolejnych dalszych wypraw. W 1924 roku proponuje zorganizowanie pierwszej polskiej wyprawy na jeszcze niezdobyty Mount Everest. Jednak gdy okazało się niemożliwe, sugeruje wyprawę na K2. Czerpiąc doświadczenie i materiały z projektowania szybowców, projektuje namioty, kombinezony, plecaki i specjalne rakobuty. Wszyscy, co pomoże ułatwić wspinaczkę, ale też pozwoli zminimalizować wagę potrzebnego wyposażenia.

W latach 1933–1934 był jednym z sześciu uczestników pierwszej polskiej wyprawy w Andy. W 1939 kierował pierwszą Polską Wyprawą w Himalaje, podczas której dwóch jej uczestników zdobyło dziewiczy szczyt Nanda Devi Wschodni (7434 m), Niestety próba zdobycia kolejnego szczytu – Tirsuli (7074 m) zakończyła się tragicznie. Adam Karpiński zginął w lawinie w nocy z 18 na 19 lipca 1939 rok.

Książka Krzysztofa Marchlewicza „Góry i skrzydła. Opowieść o Adamie „Akarze” Karpińskim” jest dostępna w sklepie COTG PTTK:

https://cotgsklep.pttk.pl/strona-glowna/429-gory-i-skrzydla-opowiesc-o-adamie-akarze-karpinskim-1897-1939.html